بهداشت و سلامتدهان و دندان

کامپوزیت و لمینت دندان

 کاربرد کامپوزیت و لمینت دندان

معمولا در ایران در شیوه درمانی کامپوزیت از ونیر و در درمان به روش لمینت از لمینت سرامیکی استفاده می شود. کامپوزیت و لمینت دندان هر دو برای زیباسازی دندان، بستن فاصله بین دندان ها، سفید کردن دندان های زرد، فرم بد دندان ( کوتاه و بلند بودن دندان،لب پر شدن و یا شکستگی دندان ) و اصلاح طرح لبخند به کار می رود  و می توانند در سه درجه رنگی از جمله همرنگ دندان، کمی روشنتر از دندان و خیلی سفید استفاده شوند.

کامپوزیت و لمینت دندان عموما برای دندان هایی که موقع لبخند دیده می شوند استفاده می شود که هشت الی ده دندان در فک بالا و پایین را شامل می شود. در هر دو روش درمان کامپوزیت و لمینت دندان، در جلسه معاینه ابتدا دندانها، رابطه دندانهای فک بالا و پایین نسبت به یکدیگر و رابطه فک بالا و پایین نسبت به صورت فرد مورد بررسی قرار می گیرد تا مشخص شود که آیا این درمان ها برای شخص قابل انجام است یا خیر.

احتمال دارد یکی از این درمانها یا هر دو را بتوان برای فرد انجام داد. گاهی اوقات نیاز است قبل از درمان لمینت درمان اولیه انجام شود مانند جراحی leveling و یا لیفت لثه برای یک یا چند دندان یا تمام دندانهایی که در طرح لبخند قابل مشاهده است. احتمال دارد هیچکدام از این درمانها را نتوان برای فرد انجام داد و فرد نیاز داشته باشد تا ارتودنسی و یا حتی ارتوسرجری ( ترکیب ارتودنسی و جراحی ) انجام دهد .

لمینت سرامیکی چگونه انجام می شود؟

لمینت سرامیکی بعد از تراش دادن دندان و قالبگیری در لابراتوار ساخته می شود و سپس توسط دندانپزشک چسبانده می شود می شود. معمولا طول درمان آن 2 الی 3 هفته می باشد.

در جلسه نخست بعد از معاینه توسط پزشک اگر لمینت سرامیکی برای شخص بتوان انجام داد، قالبگیری دندان ها انجام شده و به لابراتوار فرستاده می شود. در لابراتوار تغییرات برپایه نظر دندانپزشک و بیمار انجام شده روی قالب اعمال شده و به دندانپزشکی فرستاده می شود.

در جلسه بعدی بعد از بررسی کردن نمونه ارسال شده از لابراتوار، در صورت تایید بعد از تراش دندان و قالبگیری پروتز موقتی ساخته می شود که حدودا سه الی چهار ساعت به زمان می برد.

در جلسه سوم پس از گذشت تقریبا دو هفته لمینیتهای سرامیکی از لابراتوار ارسال می شود. بعد از امتحان آنها در دهان در صورت تایید دندانپزشک و بیمار چسباندن آن ها بر روی دندان آغاز می شود که حدودا 2 الی 3 ساعت زمان می برد.

 

 لمینت دندان
لمینت دندان

درمان به روش ونیر کامپوزیت

عمده ترین تفاوت ونیر کامپوزیت و لمینت دندان این است که در ونیر دیگر نیاز به تراش دندان و قالب گیری نمی باشد و در همان جلسه اول پس از معاینه ( حدود 5 ساعت ) بر روی دندان فرم داده می شود و این خود از مزیت های ونیر کامپوزیت نسبت به لمینت سرامیکی محسوب می شود.

اگر به صورت صحیح و تخصصی انجام شود به هیچ عنوان باعث بد بویی دهان و اسیب رسیدن به لثه نمی شود. کامپوزیتها اگر از مواد با کیفیت و مرغوب ساخته شده و توسط دندانپزشک به خوبی بر روی دندان پالیش شوند تغییر رنگ نداده و طی سال های طولانی به همان شکل باقی می مانند.

 

کامپوزیت دندان
کامپوزیت دندان

مراقبت های لازم پس از انجام کامپوزیت و لمینت دندان

  1. هنگام نوشیدن مایعات سرد و گرم باید مراقب بود زیرا به تغییر ناگهانی دما حساس هستند
  2. از مصرف زیاد چای و قهوه بپرهیزید و یا پس از نوشیدن حتما مسواک بزنید زیرا باعث تغییر رنگ آنها می شوند همچنین مصرف دخانیات و سیگار را به حداقل برسانید
  3. از خوردن مواد غذایی سفت و سخت خودداری نمایید تا باعث آسیب رسیدن و شکستن لمینت یا کامپوزیت نشود
  4. حتما به طور منظم از مسواک و نخ دندان در طول روز استفاده نمایید
  5. هر 6 ماه یک بار بهتر است برای چکاپ دندان ها به دندانپزشک مراجعه کنید.
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن