بهداشت و سلامتبیماری هاپوست و موزیبایی

چرا جای نیش پشه ورم کرده و می خارد

چرا جای نیش پشه ورم کرده و می خارد

همه پشه ها چه نر و چه ماده از شیره گیاهان یا هر منبعی که شکر داشته باشد، تغذیه می کنند اما پس چرا خون انسان را می نوشند و چرا جای نیش پشه ورم کرده و می خارد ؟پاسخ این سوالات را در این مقاله بررسی می کنیم همچنین در صورت تمایل می توانید مطلب راه های درمان نیش پشه را در کنار این مقاله مطالعه نمایید.

چرا پشه ها خون انسان را می نوشند؟

همانطور که گفتیم پشه های نر و ماده هر دو از شهد تغذیه می کنند نه از خون اما پشه ماده برای تولید تخمک خود به پروتئین و آهن نیاز دارد، دو ماده ای که می تواند هر دو را از خون دریافت کند پس فقط پشه ماده از خون تغذیه می کند و این کار را فقط هنگام تخمک گذاری انجام می دهد.

دلیل خارش جای نیش پشه

وقتی پشه ماده برای خوردن خون خرطوم خود را داخل پوست انسان می کند، کمی از بزاق خود را وارد بدن می کند. بزاق پشه به دلیل اینکه حاوی مواد ضد لخته شدن است، کمک می کند که پشه سریع تر خون را بنوشد. وقتی پشه از خوردن سیر شد و یا مزاحمتی برایش ایجاد شد، پرواز می کند و بزاق خود را جا می گذارد. سیستم دفاعی بدن برای مقابله با این ماده خارجی فعال شده و انواع آنتی بادی ها را ترشح می کند تا آنتی ژن های موجود در بزاق پشه را خنثی کند.

چرا جای نیش پشه ورم کرده و می خارد
چرا جای نیش پشه ورم کرده و می خارد

این فرآیند باعث ترشح هیستامین می شود که هیستامین حاوی نیتروژن است و خاصیت ضد التهابی دارد و به گلبول های سفید و پروتئین های دیگر خون کمک می کند که در مقابل این حجوم خارجی دفاع کنند. ترشح هیستامین باعث متورم شدن رگ های خونی اطراف محل گزیدن پشه می شود که به صورت ورم صورتی رنگ ظاهر می شوند. خاریدن محل گزش فقط اوضاع را وخیم تر می کند چرا که بدن آنتی بادی بیشتری برای مقابله با این تحریکات ترشح می کند پس هرچه بیشتر بخارانید بیشتر ورم کرده و دیرتر خوب می شود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن