پوست و موزیبایی

پیری دیجیتال چیست

پیری دیجیتال چیست

پیری دیجیتال چیست ؟ Digital Ageing پدیده جدیدی است که به خاطر قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور آبی (blue light) رخ می دهد. نور آبی به طور طبیعی در نور خورشید یافت می شود همچنین صفحات نمایش و انواع خاصی از روشنایی ها از خود نور آبی ساطع می کنند که مقدار کم آن برای ما خوب است اما چون در چند دهه اخیر استفاده از از رایانه ها، تبلت ها، تلفن ها، تلویزیون ها و… به طرز چشمگیری افزایش یافته است، برخورد زیاد با این نور عوارضی را برای پوست ما دارد.

عوارض نور آبی برای پوست

blue light به عنوان نور مرئی پر انرژی شناخته می شود که فقط کمی کمتر از امواج UV قدرت دارد. مشکل نور آبی این است که به عمق لایه‌ های پوست نفوذ کرده و بر کلاژن و الاستین تأثیر منفی می‌ گذارد؛ این نور به پیری پوست کمک می کند؛ به لایه های عمیق تر پوست نفوذ کرده و باعث تولید رادیکال های آزاد می شود که نتیجه آن می تواند باعث التهاب شود و بر ساختار پوست تأثیر منفی بگذارد.

راه های محافظت از پوست در برابر آسیب نور آبی

پیری دیجیتال چیست
پیری دیجیتال چیست
  1. آنتی اکسیدان ها با رادیکال های آزاد مبارزه می کنند. شما می توانید از محصولات پوستی حاوی آنتی اکسیدان (مثل سرم ویتامین c) هنگام کار با مانتیور استفاده کنید
  2. با مصرف میوه و سبزیجاتی که حاوی آنتی اکسیدان بالایی هستند، می توانید اثرات منفی نور آبی را دفع کنید. برخی از این خوراکی ها شامل : پرتقال، انگور، گیلاس، آلو بخارا، انواع توت، کلم، اسفناج، فلفل دلمه، پیاز، بادمجان، ذرت می باشد
  3. از کرم ضد آفتاب روی پوست خود استفاده کنید تا از آسیب نور آبی جلوگیری کنید
  4. مدت زمان قرار گرفتن پوست در معرض نور آبی را محدود کنید
  5. حتما در روتین پوستی شبانه خود محصولات حاوی رتینول یا ویتامین A را بگنجانید

درست است که در بسیاری از موارد نور آبی همان عوارض اشعه UV خورشید را دارد اما خوشبختانه تاکنون ثابت نشده که قرار گرفتن در معرض نور آبی می تواند منجر به سرطان شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا