بهداشت و سلامتبیماری هازنان و زایمان

پولیپ رحم چیست

پولیپ رحم چیست ؟

به پوشش داخلی رحم بافت آندومتر می گویند و رشد بیش از حد بافت اندومتر منجر به تشکیل پولیپ رحم یا آندومتر می شود. پولیپ ها توسط یک پایه بلند یا کوتاه به آندومتر چسبیده اند و تعدادشان بین یک تا چند تا متغیر است. سایز این پولیپ های گرد یا بیضی شکل می تواند بین چند میلی متر تا چند سانتی متر باشد.

پولیپ آندومتر معمولا سرطانی نیست اما در مواردی ممکن است سرطانی تشخیص داده شود و موقعیت آن داخل حفره رحم است ولی در مواردی دیده شده که پولیپ از دهانه رحم وارد واژن می شود. این مشکل بیشتر در زنان با سن بالا که نزدیک به یائسگی هستند یا یائسه شده اند دیده می شود اما به طور قطع نمی توان گفت که زنان جوان این مشکل را نخواهند داشت.

علت پولیپ های رحم چیست؟

به گفته محققان ژنتیک خیلی در این مورد موثر نیست و بیشتر از هر چیزی هورمون ها در تشکیل این رشد بافتی نقش دارند. پولیپ ها رشدهای دردناکی نیستند و بزرگترین خطری که به وجود می آورند، نازایی است که معمولا با جراحی بارداری ممکن می شود. 

علائم پولیپ آندومتر

  • ناباروری
  • خونریزی واژینال بعد از یائسگی
  • پریودهای نامنظم
  • عادت ماهانه شدید
  • خونریزی بین دوره های ماهانه
پولیپ رحم
پولیپ رحم

پولیپ های منفرد کوچک ممکن است به مرور زمان کوچک شده و از بین روند و نیاز به درمان نباشد اما اگر اندازه پولیب طوری باشد که حفره رحم را اشغال کند و منجر به سقط جنین و نازایی شود نیاز به اقدام پزشکی باشد در ضمن اشاره کردیم که برخی از پولیپ ها سرطانی هستند و باید نسبت به درمان پولیپ ها اقدام جدی کرد. 

برای تشخیص پولیپ های رحمی معاینه فیزیکی روش مناسبی نیست و در ابتدا پزشک سونوگرافی را توصیه می کند و سونوگرافی می تواند معمولی، ترانس واژینال و یا با تزریق مایع سالین انجام شود البته روش های دیگری مثل هیستروسکوپی و بیوپسی آندومتر نیز وجود دارند. 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا