بهداشت و سلامتدهان و دندان

پر کردن دندان در چه مواردی کاربرد دارد؟

پر کردن دندان چیست؟

هدف از پر کردن دندان، ترمیم دندان های پوسیده می باشد که در آن از مواد مختلفی مانند آمالگام، کامپوزیت، سرامیک، گلاس و طلا استفاده می شود. اگر پوسیدگی دندان تا حدی پیش برود که قسمتی از دندان آسیب ببیند پزشک یکی از موارد ذکر شده را جایگزین دندان طبیعی می کند. جهت کسب اطلاعات بیشتر تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

انواع روش های پر کردن دندان عبارت اند از :

1 . آمالگام

آمالگام روشی قدیمی است که از ترکیب فلزاتی مانند نقره، جیوه و قلع ساخته می شود و نکته قابل توجه آن استفاده از یک ماده سمی یعنی جیوه می باشد به همین دلیل امروزه مواد دیگری را جایگزین این روش کرده اند که در ادامه مطالب برایتان آورده ایم.

2 . کامپوزیت

کامپوزیت یکی از موادی است که کاربرد زیادی در ترمیم دندان دارد. در این روش هیچ گونه تراشی روی دندان داده نمی شود و مواد کامپوزیت روی دندان چسبانده می شود که شباهت زیادی با دندان طبیعی دارد. کامپوزیت علاوه بر پر کردن دندان مانند یک محافظ نیز عمل می کند.

3 . سرامیک

سرامیک نیز مانند کامپوزیت شباهت زیادی با دندان های طبیعی داد که می تواند فضای خالی را به خوبی پوشش دهد با این تفاوت که آن را بر روی دندان نمی چسبانند. همچنین برای ساخت سرامیک در لابراتوار دندان پزشکی اقدام می شود.

4 . گلاس

گلاس ماده ای شبیه به دندان است که پس از چسبیده شدن روی دندان شروع به آزاد کردن فلوراید می کند و این امر تاثیر زیادی در جلوگیری از پوسیدگی دندان خواهد داشت.

5 . طلا

و اما ماده آخری که می خواهیم به شما عزیزان معرفی کنیم طلا می باشد. طلا که مانند سرامیک در لابراتوار دندان پزشکی تهیه می شود قیمت بسیار بالایی دارد اما اگر می خواهید دندانتان در برابر عواملی مانند شکستگی، تغییر رنگ و نفوذ باکتری ها مقاومت بالایی داشته باشد بهترین گزینه است.

پر کردن دندان
پر کردن دندان

مراحل درمان چگونه انجام می شود؟

 1. همانند تمامی خدمات دندان پزشکی برای کاهش درد و ناراحتی با استفاده از آمپول بیحسی نواحی مورد نظر را بیحس می کنند
 2. پس از انجام مراحل بیحسی پزشک با کمک دریل قسمت پوسیده دندان را جدا کرده و در صورت نیاز قسمت ها دیگر را می تراشد
 3. در این مرحله پزشک با کمک ژل فضای خالی را برای پر کردن آماده می کند
 4. و در پایان مواد تهیه شده را با استفاده از روش های مختلف در فضای خالی قرار می دهد

ماندگاری این روش چقدر است؟

پر کردگی دندان با توجه به عواملی مانند : مواد استفاده شده و مراقبت های شما تا 12 سال دوام دارد، به عنوان مثال موادی مانند آمالگام ماندگاری بیشتری نسبت به کامپوزیت دارد.

مراقبت های لازم پس از پر کردن دندان عبارت اند از :

 1. خوردن غذا را با مواد نرم و آبکی شروع کنید
 2. در صورت احساس درد از مسکن های تجویز شده مصرف کنید
 3. تا چند روز ممکن است دندانتان هنگام خوردن و یا نوشیدن مواد سر و یا گرم تیر بکشد که پس از مدت کوتاهی این حس از بین می رود اما اگر ادامه دار بود پزشک خود را در جریان بگذارید
 4. همانند قبل به صورت مرتب مسواک زده و نخ دندان بکشید
 5. مواد کامپوزیت به رنگ حساس هستند بنابراین در صورت استفاده از این روش بلافاصله پس از خوردن نوشیدنی های رنگی مسواک بزنید
 6. اگر مواد استفاده شده در دندانتان تیز و یا حالت غیر عادی داشت به پزشک خود اطلاع دهید
 7. در صورت شکستگی باید برای ترمیم و یا تعویض به مطب مراجعه کنید.
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن