بهداشت و سلامتزنان و زایمانسلامت جنسی

هیستروسکوپی چیست و چه کاربردی دارد

هیستروسکوپی چیست و چه کاربردی دارد ؟

هیستروسکوپی چیست ؟ هیستروسکوپی یک روش جراحی است که در آن بدون نیاز به باز شدن شکم جراحی بر روی رحم بیمار انجام می شود. برای خانم هایی که پولیپ، فیبروم، سپتوم داخل رحمی و چسبندگی های داخل رحم دارند می توان از این روش استفاده کرد.

این روش جراحی را آندوسکوپی رحم نیز معرفی می کنند چراکه روشی است شبیه به آندوسکوپی معده که دستگاه هیستروسکوپی از طریق منافذ طبیعی بدن وارد واژن و سپس دهانه رحم می شود و چون این دستگاه حاوی دوربین و سیستم های بزرگ نمایی می باشد، نور خوبی را در محیط رحم فراهم می کند.

یک مایع برای شفاف و باز نگه داشتن فضای رحم به داخل حفره رحم تزریق می شود و پزشک به کمک مانیتوری که در کنار تخت جراحی قرار دارد و به دوربین هیستروسکوپ وصل شده، به محیط رحم اشراف پیدا می کند.

جراح توسط ابزارهایی که داخل رحم وارد شده اقدام به حذف و برداشتن بافت های اضافی می کند و این  ضایعه هایی که از بافت رحم جدا می شوند به کمک ابزارهای هیستروسکوپی به سمت واژن هدایت شده و از بدن خارج می شوند.

هیستروسکوپی چیست
هیستروسکوپی چیست

کاربرد و مزایای هیستروسکوپی

  • بسیاری از خونریزی های غیرطبیعی خانم ها ممکن است با این روش درمان شوند.
  • خیلی از بیماری هایی که قبلا هیچ روش درمانی برای آنها غیر از درآوردن رحم نبود، امروزه با استفاده از هیستروسکوپی می توان بافت اضافه را از رحم خارج کرد و به خونریزی ها و دردهای رحمی بیمار پایان داد.
  • در این روش دستگاه از راه واژن وارد رحم می شود پس از برش و بخیه خبری نیست
  • به دلیل نبود جراحات جدی در آندوسکوپی رحم، طول دوره نقاهت و استراحت بعد از عمل کوتاه است.
  • هیستروسکوپی هم برای تشخیص بیماری و هم برای درمان کاربرد دارد. به کمک هیستروسکوپ پزشک می تواند از داخل حفره رحم نمونه برداری کند تا علت بیماری و نوع ضایعه را مشخص کند.
  • یکی از بیشترین کاربردهای این روش تشخیصی برای بررسی علت ناباروری است.
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن