بهداشت و سلامتزنان و زایمانسلامت جنسی

هیستروسالپنگوگرافی چیست و چه کاربردی دارد

هیستروسالپنگوگرافی چیست و چه کاربردی دارد؟

هیستروسالپنگوگرافی چیست ؟هیستروسالپنگوگرافی یا عکس رنگی از رحم و لوله ها نوعی روش تشخیصی جهت بررسی صدمات رحم و لوله های فالوپ می باشد. در این عکس لوله ها و رحم توسط ماده حاجب (ماده ای که در عکس سفید می افتد) پر می شوند و این امر امکان بررسی ساختار آناتومی و عملکرد رحم و لوله های رحم را فراهم می کند. زمان انجام این رادیوگرافی حدود 20 دقیقه است و معمولا برای زنان نابارور درخواست داده می شود.

کاربردهای عکس رنگی رحم و لوله ها

  • اشکال مختلف رحم مثل رحم تک شاخ، رحم دوشاخ، باز بودن یا باز نبودن لوله های رحمی، انسداد یا چسبندگی های ناحیه لگن توسط این عکس قابل بررسی است
  • در بسیاری از موارد تزریق ماده حاجب داخل رحم و لوله های رحمی باعث باز شدن لوله های رحمی می شود. در واقع هیستروسالپنگوگرافی علاوه بر جنبه تشخیصی جنبه درمانی هم دارد به همین دلیل بسیاری از پزشکان گرفتن عکس رنگی از رحم و لوله ها را برای زنان نابارور جهت باز شدن لوله های رحمی تجویز می کنند.

از آنجایی که پروسه عکس رنگی رحم به خصوص تزریق ماده حاجب به داخل لوله های رحمی ممکن است دردناک باشد، بسیاری از عزیزان از این عکس ترس و واهمه بسیاری دارند در نتیجه پزشک با انجام اقداماتی این درد را به حداقل می رساند مثل:

  • تزریق داروهای آرام بخش
  • تزریق شل کننده های عضلانی و ضد اسپاسم
  • استفاده از ژل بی حسی هنگام معاینه

برای عزیزانی که با وجود این تمهیدات همچنان ترس بسیار زیادی دارند، امکان انجام تصویربرداری تحت بیهوشی وجود دارد. این بیهوشی کاملا بی خطر بوده و توسط پزشک متخصص بیهوشی انجام می شود.

هیستروسالپنگوگرافی چیست
هیستروسالپنگوگرافی چیست

آمادگی های قبل از انجام هیستروسالپنگوگرافی

  1. برای انجام این تصویربرداری باید واژن، دهانه رحم و رحم بدون عفونت و التهاب باشد اما در صورت داشتن عفونت باید اقدامات درمانی صورت گیرد و سپس عکس رنگی گرفته شود.
  2. زمان گرفتن عکس رنگی رحم یک هفته پس از پریودی و البته قبل از تخمک گذاری است.
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن