بهداشت و سلامتبیماری ها

هموروئید یا بواسیر چیست ؟

هموروئید چیست و میزان شیوع آن چگونه است ؟

هموروئید یا بواسیر در واقع به سیاهرگ های متسع شده ناحیه مقعد گفته می شود و افرادی که این اتفاق در آن ها رخ می دهد دارای عارضه همورویید یا بواسیر هستند که شایع ترین علت خروج خون روشن همراه با اجابت مزاج هستند.

تشخیص این بیماری بسیار آسان است به گونه ای که خود شخص بدون مراجعه به پزشک می تواند به این نتیجه برسد که دارای این بیماری است ولی بهتر است پس از مشاهده علائم بیماری برای تشخیص پزشکی نهایی باید به پزشک مراجعه نماید زیرا هموروئید می تواند در نتیجه بیماری های دیگری نظیر کنسر کولورکتال (سرطان روده بزرگ و مقعد ) و انسداد و التهاب روده بزرگ و کوچک و دیورتیکول باشد.

همورویید ها معلمولا به دو دسته داخلی و خارجی تقسیم می شوند

به این صورت که اگر داخل ناحیه رکتوم یا راست روده باشند به آن ها هموروئید داخلی گفته می شود که این نوع از همورویید معمولا فاقد درد است مگر اینگه با خونریزی همراه باشد یا پرولاپس(بیرون زدگی) رخ بدهد و اگر خارج از رکتوم و در نواحی باز اطرف آن باشند به آن ها همورویید خارجی گفته می شود که معمولا با درد شدید ناشی از ادم و التهاب همراه هستند که علت آن نیز وجود تشکیل لخته در سیاهرگ های محل بیرون زدگی می باشد البته بواسیر با توجه به میزان بیرون زدگی دارای درجه هایی است که هر چه بیرون زدگی بیشتر باشد میزان اذیت شدن فرد مبتلا بیشتر و درجه آن بالاتر است.

میزان شیوع بیماری هموروئید بسیار بالاست به گونه ای که در 50 درصد افراد بالای 50 سال این عارضه بروز می کند ولی با اینکه بیشتر در سنین بالا بروز می کند ولی امکان بروز آن در هر سن و سالی وجود دارد به گونه ای که درصدئی از مبتلایان به همورویید یا بواسیر را کودکان تشکیل می دهند.
درباره علت این بیماری نیز میتوان گفته که بواسیر علت های زیادی می تواند داشته باشد از جمله چاقی و بارداری و بلند کردن اشیا شنگین که به هر علتی فشار زیادی را به ناحیه رکتون وارد کند و با پارگی مخاط این ناحیه موجب بروز همورویید و تخریب بافت های عروقی این ناحیه گردد همچنین ژنتیک نیز از عواملی است که می تواند بر بروز این بیماری در اشخاص اثرگذار باشد.

هموروئید
هموروئید

علائم بیماری هموروئید

-یکی از واضح ترین علائم همورویید بیرون زدگی سیاهرگ های ناحیه مقعد است که سوراخ آنوس به بیرون زده است و قایل مشاهده است
-خونریزی در هنگام اجابت مزاج (دفع مدفوع)
-احساس دفع مدفوع دائمی حتی پس ازدفع آن که علت آن خالی نشدن کامل مدفوع است
– سوزش و خارش و درد مقعد

درمان بواسیر

نشانه و ناراحتی های هورویید معمولا با رعایت بهداشت فردی خوب یعنی خشک نمودن ناحیه مقعد پس از دفع مدفوع و زور نزدن هنگام دفع مدفوع قابل تسکین هستند. همچنین بهتر است افراد از یک رژیم غذایی پرباقیمانده استفاده کنند منظور از رژیم غذایی پرباقیمانده یعنی یک رژیم غذایی حاوی میوه و سبوس فراوان است زیرا این مواد حجم مدفوع را افزایش می دهند و باعث می شوند شخص در هنگام دفع مدفوع نیازی به روز زدن نداشته باشد.

اگر این روش موفقیت آمیز نبود میتوانند از عوامل هیدروفیلیک (جاذب آب) استفاده کنند که دانه های این مواد با جذب آب موجب افزایش حجم مدفوع می گردند و تاثیری مانند رژیم غذایی پرباقیمانده می گذارد. حمام نشیمن و شیاف ها و پماد های مسکن و عوامل قابض و استراحت در بستر نیز ار عواملی هستند که به فروکش کردن علائم کمک می کنند. 

چندین درمان دیگر بدون نیاز به عمل جراحی نیز برای همورویید وجود دارند از جمله درمان دارویی و پماد های ضد همورویید و استفاده از لیزر در درمان همورویید که البته برای مواردی از بیماری است که بیماری پیشرفت بسیار زیادی نکرده باشد و در صورت پیشرفت زیاد بیماری باید عمل جراحی هموروئید انجام شود.

بواسیر
بواسیر

روش لیگاتور بند یا رابربند پلاستیکی

روش لیگاتور بند پلاستیکی یا رابرند نیز یکی از روش های کمتر تهاجمی برای درمان همورویید می باشد که با بستن یک بند پلاستیکی در اطراف ناحیه زائده همورویید این زائده به ندرت کوچک شده می افتد. این روش معمولا به صورت سرپایی با بی هوشی موضعی اتفاق می افتد و برای بهبودی مدت زمان بیشتری نسبت به جراحی نیاز دارد و درد بیشتری را فرد تحمل می کند ولی دوره نقاهت کوتاه تری نسبت به جراحی دارد و هزینه آن نیز پایین تر است و در بیشتر موارد موفقیت آمیز خواهد بود.
وجود درد در ناحیه تا مدتی پس از جراحی و خونریزی با جدا شدن زائده طبیعی است ولی اگر این زمان طولانی گردد غیرطبیعی است و باید به پزشک گزارش شود.

هموروئید کتومی

جراحی هموروئیدکتومی بهترین درمان برای همورویید است که به وسیله جراحی توده همورویید به صورت کامل برداشته می شود. در این روش از بیهوشی موضعی یا عمومی استفاده می گردد. این فرایند تهاجمی با خونریزی فراوان همراه است و با درد پس از جراحی همراه است و که با مصرف داروهای مسکن یا حمام نشیمن ونسشتن در وان آب گرم این درد قابل تسکین است.

امروزه این هموروئیدکتومی به دو شیوه سنتی و استاپلر انجام می گیرد. در شیوه سنتی با جراحی باز برای همورویید های خارج رکتوم و بسته برای همورویید های داخل رکتوم ضایعه را به طور کامل خارج می کنند و در روش استاپلر با استفاده از یک دستگاه خونرسانی به ضایعه را دچار اختلال می کنند و باعث کوچک شدن و از بین رفتن آن می شوند که روش استاپلر نسبت به سنتی مدت زمان انجام عمل کوتاه تری دارد و پس از عمل نیز دوره نقاهت کوتاه تری دارد و درد کمتری را فرد تحمل می کند ولی کی از معایبی که این روش دارد این است که هزینه بیشتری نسبت به درمان سنتی دارد همچنین افرادی که این روش را انجام داده اند نسبت به کسانی که روش سنتی را انجام داده اند میزان بروز دوباره این بیماری در آن ها بیشتر بوده است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن