بهداشت و سلامتدرمان

ماموگرافی چیست و چه کاربردی دارد

ماموگرافی چیست و چه کاربردی دارد؟

ماموگرافی چیست و چه کاربردی دارد؟ ماموگرافی یک روش تصویربرداری برای تشخیص بیماری های پستان می باشد. در این روش با کمک اشعه ایکس در نماهای مختلف از پستان تصویربرداری می شود و بزرگترین کاربرد این روش تشخیص زودهنگام سرطان پستان می باشد.

انواع ماموگرافی

  1. ماموگرافی غربالگری : در تمام خانم های بالای 40 سال به صورت سالانه انجام می شود بدون اینکه خانم علائم یا نشانه ای از سرطان سینه داشته باشد.
  2. ماموگرافی تشخیصی : بیماری که چند علائم مشابه با بیماری های مربوط به سینه داشته باشد، پزشک انجام ماموگرافی را برای تشخیص بیماری تجویز می کند و محدودیت سنی در این باره وجود ندارد.

اگر در افراد خانواده و اقوام کسی به سرطان پستان مبتلا شود احتمال ابتلای شما به این سرطان دو برابر می شود به خصوص اگر فرد مبتلا در خانواده در سن پایین به سرطان سینه مبتلا شود و یا علاوه بر سرطان سینه، سرطان تخمدان هم داشته باشد. در اینصورت لازم است غربالگری را از سنین پایین آغاز کنید و تحت نظر پزشک باشید. این نکته دارای اهمیت است که 70 درصد مبتلایان به سرطان پستان سابقه خانوادگی ندارند پس همه زنان جامعه لازم است حتی در صورت نداشتن سابقه خانوادگی، از سن 40 سالگی غربالگری را شروع کنند.

ماموگرافی چیست
ماموگرافی چیست

آیا انجام ماموگرافی دردناک است؟

در خانم هایی که سینه حساس و دردناکی دارند ممکن است انجام ماموگرافی دردناک باشد چراکه سینه ها داخل دستگاهی تحت فشار قرار می گیرند تا تصاویر دقیقی به دست آید اما این درد قابل تحمل است و بیشتر از چند دقیقه طول نمی کشد.

بهتر است زمان مراجعه قبل از پریودی و به هنگام درد و و تورم سینه ها نباشد چراکه به هنگام فشرده شدن سینه ها، این درد دو چندان می شود. توصیه دیگر این است که همیشه تصاویر ماموگرافی را نگه دارید چراکه مقایسه تصاویر سال های مختلف در تشخیص زودهنگام سرطان کمک کننده است.

همانطور که گفتیم تصویر در ماموگرافی به کمک اشعه ایکس خلق می شود ولی نگران عوارض آن نباشید چراکه در ماموگرافی کمترین میزان اشعه ایکس تابانده می شود و تاکنون گزارشی مبنی بر سرطان گرفتن توسط دستگاه ماموگرافی داده نشده است.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن