جراحی زیباییزیبایی

لیپوساکشن یا چربی کشی چیست؟

لیپوساکشن یا چربی کشی چیست ؟

لیپوساکشن ( چربی کشی ) که با نام های لیپوپلاستی، لیپوکتومی نیز شناخته می شود یک روش است که بوسیله آن چربی های ناخواسته بدن از بدن خارج می شود ولی بافت های عروقی و عصب در جای خود باقی می مانند و به شکل گیری و فرم دهی اندام ها بسیار کمک می کند و در واقع به گونه پایداری شکل ظاهری بدن را تغییر می دهد ولی از این عمل علاوه بر استفاده در زیبایی استفاده درمانی نیز می شود.

چربی کشی به روش لیپوساکشن چگونه انجام می شود؟

شیوه انجام عملیات لیپوساکشن به این صورت است که یک لوله لیپوساکشن به نام کانولا وارد بافت مورد نظر می شود و فرآیند چربی سوزی را انجام می دهد سپس چربی ها بوسیله ساکشن از بافت مربوطه خارج می گردد به طور معمول با توجه به شرایط بدنی فرد در هر جلسه حداکثر 5000 میلی متر مکعب معادل تقریبا 1.5 گالن چربی از بافت مربوطه خارج می گردد.

البته این مقدار بستگی به وسعت منطقه مورد نظر نیز دارد زیرا مثلا اگر وسعت منطقه کوچک باشد این میزان ممکن است از 2000 تا 3000 میلی متر مکعب بیشتر نشود و جراح بیش از این مقدار را انجام ندهد و باقی آن را برای جلسات بعدی بگذارد که البته این مقدار که خارج می گردد فقط شامل چربی نیست و شامل خون و مایعات بدن نیز می باشد و حدود 50 الی 70 درصد آن را چربی تشکیل می دهد.

گاهی برداشتن بیش از حد چربی ممکن است به متابولیسم و بدن شما آسیب وارد کند بنابراین در این شرایط نباید اصرار بیشتری برای لیپوساکشن بیشتر داشته باشید و به سلامتی خود باید توجه نمایید و به این نکته نیز توجه نمایید که همیشه برای حفظ شکل اندام وجود مقداری چربی در آن ها ضروری است و نباید همه چربی های یک اندام را خارج نمود.

لیپوپلاستی چه کاری برای شما انجام می دهد ؟

چربی های برخی از مناطق بدن حتی با رژیم های غذایی و ورزش های سنگین و زیاد بسیار سخت از بین می روند. از این مناطق ها می توان به نواحی ران ها و پهلوها و شکم و نواحی بازو ها و پشت بازو ها در بانوان و چربی های شکم و پهلو و سینه و پستان ها در آقایان اشاره کرد که لیپوماتیک می تواند این چربی ها را به آسانی خارج نماید و فرد را به اندام دلخواه خود برساند.

پزشکان اخیرا روش های برای لیپوپلاستی نواحی زانو و قوزک پا و اطراف پستان و حتی ناحیه آرنج دست یافته اند که با این روش ها می توان از این روش در راه درمانی بهره جست همچنین از این روش می توان به عنوان جایگزینی برای عمل کوچک کردن سینه در آقایان و حتی خانم ها استفاده نمود. همواره این موضوع را در نظر بگیرید که لیپوپلاستی روشی برای شکل دهی به اندام ها است و برای کاهش وزن نمی توان از این روش استفاده نمود.

لیپوپلاستی
لیپوپلاستی

چه کسانی می توانند لیپوکتومی انجام دهند ؟

افرادی کاندید انجام این عمل هستند که دارای وزن مناسب ولی با چربی موضی زیاد در یک قیمت هستند یا دارای مقدار کمی اضافه وزن هستند و می خواهند چربی های قسمت هایی از بدن خود را از بین ببرند ولی افراد خیلی چاق و کسانی که خیلی اضافه وزن دارند نمی توانند از این روش استفاده نمایند.

به عنوان مثال برای شخصی با قدی حدود 180 سانتی متر وزن 60 الی 81 کیلوگرم نرمال است و وزن 81 الی 102 کیلوگرم دارای اضافه وزن هستند و افراد دارای وزن102 تا 110 کیلوگرم چاقی نوع اول دارند و این گروه ها در این قد می توانند لیپوپلاستی را انجام دهند ولی اشخاص با وزن بیش از 110 کیلوگرم کاندید انجام این عمل نیستند.

حداقل سن مورد نیاز برای انجام لیپوپلاستی نیز 18 سال می باشد.

روش های انجام لیپوساکشن عبارت است از :

روش های متعددی برای انجام عملیات لیپوساکشن وجود دارد که شما می توانید با توجه به شرایط و سلیقه خود یکی از آن ها را انتخاب نمایید، ولی نکته مهم تر از انتخاب روش،انتخاب دکتر متخصص مناسب برای انجام این عملیات است که بسیار بیشتر و بهتر از روش درمانی می تواند ضامن انجام صحیح و درست عمل لیپوساکشن باشد.

1 _ لیپوساکشن متورم

در این روش یک محلول حاوی آدرنالین(برای انقباض عروق خونی ناحیه و جلوگیری از خونریزی بیشتر) و سرم نرمال سالین یا همان سرم فیزیولوژی به داخل ناحیه ای قرار است لیپوساکشن شود تزریق می گردد که البته مقدار این محلول تزریقی بسته به شرایط بیهوشی و بی حسی متفاوت است.

اگر شخص در حالت بی هوشی عمومی باشد این مقدار محلول تزریقی معادل مقدار چربی است که قرار است استخراج گردد ولی اگر شخص تحت بی حسی موضعی این عمل را انجام دهد حدود 2 الی 3 برابر مقدار چربی که قرار است استخراج گردد از این محلول در ناحیه موردنظر تزریق می گردد.

2 _ لیپوساکشن اولتراسوند

در این روش امواج اولتراسوند به صورت خارجی یا داخلی به بافت مورد نظر تابیده می شود که این عمل باعث می شود بافت چربی از لایه های زیرین آن جدا شده و ذوب گردد،سپس بوسیله ساکشن این چربی ها خارج می گردد که البته این روش زیاد توسط پزشکان و متخصصان این امر پیشنهاد نمی شود.

لیپوکتومی
لیپوکتومی

3 _ لیپوپلاستی مکانیکی

در این روش کانولا به یک موتور قوی متصل می گردد و وارد بافت مورد نظر می گردد سپس به وسیله ی موتور با حرکات مداوم به سمت جلو و عقب یا دورانی چربی از منطقه مورد نظر خارج می گردد که البته روش دورانی در این امر بسیار بهتر از روش جلو عقب می باشد. این روش بدلیل سهولت و کارایی بسیار بالا،بسیار از سوی پزشکان توصیه می شود.

4 _ لیپوساکشن با سرنگ

در این روش انتهای کانولای لیپوساکشن به یک سرنگ بزرگ متصل می گردد که این پیستون این سرنگ به عقب کشیده شده و باعث ایجاد مکش در بافت می شود،همزمان با عمل ذوب کردن چربی ها و تبدیل آن ها به مایع بوسیله مکش سرنگ این چربی ها به درون سرنگ کشیده می شود. در این روش در هر بار تکرار حدود 60 میلی لیتر چربی خارج می گردد که روش بسیار سبکی نیز می باشد.

5 _ لیپوپلاستی به روش VASER

در این روش امواج اولتراسونیک به مقطع مورد نظر شلیک می شود و سبب تکه تکه و ذوب شدن چربی ها می گردد و سپس این چربی بوسیله ساکشن از بافت مورد نظر خارج می گردد.

دوران نقاهت پس از انجام جراحی لیپوساکشن چه مدت طول می کشد؟

محدودیت ها زیادی پس از این عمل وجود ندارد و بهتر است ابتدا مقاله مراقبت های قبل و بعد از لیپوساکشن را مطالعه نمایید. پس از 24 ساعت می توانید دوش بگیرید و شخص می تواند پس از مدتی کوتاه به فعالیت های خود ادامه دهد معمولا پس از یک هفته شخص می تواند به فعالیت های عادی خود ادامه دهد.

در دوره نقاهت کوتاه عمل از انجام فعالیت های سنگین و بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید و مراقب جای زخم و بخیه های خود باشید طول این زخم و بخیه ها نباید زیاد باشد و حدود 1.5 سانتی متر است ولی باید مراقب آن ها باشید. مراقب حیوانات خانگی و فرزندان خود باشید زیرا مثلا پریدن آن ها روی ناحیه عمل می تواند با آسیب به آن ناحیه همراه باشد. در مورد انجام رانندگی پس از عمل و مدت زمانی که نمی توانید رانندگی کنید حتما با پزشک خود صحبت کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا