بهداشت و سلامتبیماری ها

لک و پیس

لک و پیس ( پیسی ) : برص یا ویتیلیگو

لک و پیس که با نام های پیسی ، برص یا ویتیلیگو نیز شناخته می شود نوعی بیماری خود ایمنی است بدین معنا که بدن وظیفه دارد تا در مقابل عوامل بیماری زا پادزهر بسازد اما گاهی دچار اشتباه شده و علیه برخی عوامل درونی پادزهر می سازد به عنوان مثال زمانی که بدن علیه رنگدانه های پوست پادزهر بسازد لکه های سفید رنگی در بپوست صورت و بدن ایجاد می شود که لک و پیس نام دارد. این بیماری می تواند باعث ریزش مو و یا بیماری های مختلفی شود.

لک و پیس
لک و پیس

برص یا ویتیلیگو به چه علتی ایجاد می شود؟

تاکنون متخصصان تحقیقات زیادی در رابطه با این بیماری انجام داده اند اما تا بدین لحظه نتوانسته اند علت اصلی ابتلا به برص را کشف کنند. همانطور که اشاره کردیم برخی از افراد معتقداند که وجود اختلال در دستگاه ایمنی بدن که علیه رنگدانه های پوست پادزهر تولید می کنند باعث بروز این بیماری می شود در این شرایط ملانوسیت ها که وظیفه تولید رنگدانه های پوست را بر عهده دارند آسیب می بینند و به مرور زمان از بین رفته و جای خود را به لکه های سفید می دهند.

طبق نظریه محققان شایع ترین عامل بروز لک و پیس مربوط به ژنتیک می باشد. تاکنون درمان قطعی برای این بیماری کشف نشده است ، اما می توان با استفاده از دارو علائم را کاهش و جلوی پیشرفت آن را گرفت.

یکی از عواملی که باعث پیشرفت این بیماری می شود استرس هاس عصبی می باشد هر چند که در ایجاد آن نقشی ندارد. همانطور که گفته شد پیسی زمینه ژنتیکی و ارثی دارد اما تمام افرادی که به این بیماری مبتلا هستند همه فرزندانشان به آن مبتلا نمی شوند.

محققان ، طبق بررسی هایی که روی بیماران مبتلا به لک و پیس انجام داده اند به این نتیجه دست یافتند که افرادی که برخی از افراد همخون با فرد مبتلا به این بیماری یعنی : پسرعمو ، دختر خاله ، پسر عمه و… هم در معرض ابتلا به ویتیلیگو قرار دارند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن