جراحی زیباییزیبایی

عوارض عمل اسلیو معده

عوارض عمل اسلیو معده

جراحی اسلیو معده یک عمل جراحی کوچک کردن معده است که منجر به کم شدن اشتها نیز می شود و تحت بیهوشی عمومی انجام می گیرد. در این مقاله به خطرات احتمالی و عوارض عمل اسلیو معده می پردازیم. از آنجایی که این جراحی به دو روش باز و بسته انجام می گیرد، ممکن است عوارض احتمالی در هر روش متفاوت باشد.

شیوه انجام عمل جراحی بستگی به شرایط بیمار و تشخیص پزشک و تخصص وی دارد که می تواند به دو صورت انجام می شود :

  1. روش باز (لاپاراتومی) که در آن شکم را با برش باز می کنند تا به معده دسترسی داشته باشند به همین دلیل یک برش بزرگ روی شکم ایجاد می شود.
  2. روش بسته (لاپاراسکوپی) که در آن دستگاه دارای دوربین و ابزار از یک برش کوچک وارد بدن می شود و در آن هدایت می شود تا به ناحیه مربوطه برسد و پزشک توسط مانیتور محل جراحی را مشاهده و به کمک ابزار ها جراحی را انجام می دهد

در هر دو روش قسمتی از تنه معده برداشته می شود و گنجایش آن به اندازه قابل توجهی کاهش می یابد و پس از برش قسمت مذکور معده را با بخیه های مخصوص می بندند تا فرآیند جوش خوردن صورت بپذیرد. پس از انجام این عمل جراحی انتظار می رود در صورت رعایت صحیح و کامل مراقبت ها و محدودیت های پس از عمل مقدار 80 درصد از میزان اضافه وزن طی مدت زمان 18 ماه کاهش پیدا کند و شخص به وزن متعادلی برسد.

عوارض عمل اسلیو معده
عوارض عمل اسلیو معده

عوارض اسلیو معده

  • دسته ای از عوارض که برای تمام اعمال جراحی وجود دارند برای این عمل جراحی نیز وجود دارند از جمله خطرات بی هوشی و ایجاد لخته در هنگام عمل و عفونت و زخم ها که با رعایت نکات ساده می توان از آنها پیشگیری نمود.
  • این عمل جراحی برگشت پذیر نیست و پس از شکست و ناراضی بودن پس از عمل امکان بازگشت وجود ندارد.
  • دسته ای از مشکلات گوارشی ممکن است پس از عمل ایجاد شوند از جمله پس زده شدن غذا از معده به مری که در دراز مدت می تواند منجر به زخم مری شود
  • حالت تهوع، استفراغ، یبوست، سوء هاضمه و سنگ کیسه صفرا ممکن است برای فرد مشکل ساز شوند
  • همچنین ناتوانی در خوردن برخی از غذاها بخاطر عمل تحمل دستگاه گوارش ممکن است ایجاد گردد. در واقع لازم است برای رسیدن به نتیجه مطلوب از یک رژیم غذایی مناسب بعد از اسلیو معده پیروی کنید.
  • ممکن است پس از افزایش وزن سریع افتادگی پوست برای فرد رخ بدهد و همچنین امکان بازگشت وزن نیز در برخی از موارد وجود دارد.
  • افرادی که به روش لاپاراسکوپی جراحی می شوند، ممکن است بعد از عمل در ناحیه قفسه سینه احساس درد کنند
  • در افرادی که به روش باز جراحی کرده اند، نیاز به تحمل درد و مراقبت بیشتر از بخیه ها وجود دارد.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن