بهداشت و سلامتبیماری هازنان و زایمانسلامت جنسی

علل ناباروری در زنان

علل ناباروری در زنان

دلایل زیادی ممکن است در حامله نشدن زنان دخیل باشند که ما در این مقاله به علل ناباروری در زنان می پردازیم. زوج هایی که در سنین زیر 35 سال قرار دارند و حدود یک سال بدون پیشگیری رابطه منظم برقرار می کنند اما بارداری حاصل نمی شود، جزو کیس های نابارور محسوب می شوند.

زنان بالای 35 سال به دلیل حساسیتی که سن بالایشان ایجاد می کند اگر تا 6 ماه نتوانستند باردار شوند، بهتر است به متخصص رجوع کنند. برای زنان بالای 40 سال اقدامات مراقبتی و معاینات از همان ابتدای اقدام به بارداری انجام می گیرد. علت این حساسیت ها نزدیک شدن زنان به سن شروع یائسگی است که قدرت باروری خود را از دست خواهند داد. 

علل ناباروری در زنان

  1. تخمدان عملکرد صحیحی ندارد : برای باردار شدن لازم است که در هر سیکل قاعدگی که تقریبا ماهی یکبار است، تخمدان ها یک تخمک بالغ را آزاد کنند تا به اسپرم برخورد کرده و لقاح اتفاق بیفتد. اگر به هر دلیلی تخمک آزاد نشود یا ناقص باشد، بارداری رخ نمی دهد.
  2. وجود مشکل در لوله های فالوپ : اگر تصویر رحم را دیده باشید متوجه می شوید که این لوله ها هر دو تخمدان را به رحم متصل می کنند. این لوله ها محل عبور تخمک به سمت رحم می باشند که در بین راه اسپرم نیز وارد این لوله شده و به تخمک می رسد. اگر به هر دلیلی بخشی از این لوله ها یا تمام آن بسته باشد، مانع ورود تخمک به رحم می شود.
  3. دهانه رحم مشکل ساز است : دهانه رحم تحت تاثیر هورمون های جنسی اقدام به تولید ترشحات می کند تا اسپرم بتواند در محیطی مرطوب به سمت تخمک حرکت کند. اگر این ترشحات مشکل داشته باشند ممکن است به جای عبور دادن اسپرم، اسپرم را تغییر داده یا از بین ببرند.

    علل ناباروری در زنان
    علل ناباروری در زنان
  4. شرایط نامناسب رحم برای نگهداری جنین : تخمک بارور شده که وارد حفره رحم می شود باید بتواند به دیواره رحم چسبیده و شروع به رشد و تشکیل جفت کند. اگر بافت داخلی رحم دچار التهاب باشد یا اینکه رحم از نظر آناتومی مشکل داشته باشد، جنین سقط می شود. 
  5. دلایل ناشناخته : در برخی موارد پزشکان نمی توانند علت نازایی را بفهمند اما با انجام چند روش درمانی در بسیاری از موارد، این دسته از بیماران نیز باردار می  شوند.
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن