بهداشت و سلامتسلامت روان

علت خواب آلودگی در بهار

چرا در فصل بهار احساس خواب آلودگی می کنیم؟

نه تنها شما بلکه همه افراد در فصل بهار به دلایل مختلفی احساس خواب آلودگی می کنند. در فصل زمستان به دلیل زود تاریک شدن هوا، بدن هورمون سروتونین (کاهنده استرس و تقویت کننده شادی) بیشتری تولید کرده و همچنین هورمون ملاتونین (خواب) کمتری تولید می کند بنابراین شما احساس خواب آلودگی نخواهید داشت. اما در فصل بهار به دلایلی که در ادامه بیان می کنیم، دمای بدن افزایش یافته و رگ های خونی گشاد می شوند، در نتیجه هورمون خواب ملاتونین نیز بسیار بالا رفته و بدن نمی تواند خود را با این تغییر تطبیق دهد. جهت آشنایی با علت خواب آلودگی در بهار همراه ما باشید.

دلایل خواب آلودگی در فصل بهار عبارت اند از:

طولانی شدن روز

در فصل بهار روزها طولانی تر شده و یک ساعت بیشتر نور خورشید جذب می کنید بنابراین در طول روز احساس خستگی بیشتری تجربه کرده و معمولا دوست دارید که بعدظهر چرت بزنید. کسانی که بتوانند به سرعت خود را با این تغییر وفق دهند، احساس خواب آلودگی کمتری داشته و دچار مشکل نمی شوند.

آلرژی علت خواب آلودگی در بهار

افراد مبتلا به آلرژی به دلیل داشتن علائم، خواب بی کیفیتی دارند بنابراین در فصل بهار به دلیل رشد گل و گیاه علائم بیشتر داشته و به خواب عمیق فرو نمی روند در نتیجه مدام احساس خواب آلودگی داشته و دوست دارند چرت بزنند. شما می توانید با مراجعه به مطب پزشک متخصص آلرژی خود را کنترل کرده و خواب با کیفیتی داشته باشید.
دلایل خواب آلودگی در بهار

تابش بیشتر نور خورشید

در فصل بهار نور خورشید با شدت بیشتری می تابد بنابراین دمای بدن افزایش یافته و رگ های خونی گشاد می شوند. در این شرایط بدن هورمون سروتونین بیشتری تولید می کند در حالیکه هورمون ملاتونین نیز بسیار بالاست بنابراین بدن نمی تواند خود را با این وضعیت تطبیق داده و احساس خواب آلودگی به شما دست می دهد.

سر و صدای محیط علت خواب آلودگی در بهار

در فصل بهار پرندگان بیشتر شده و هنگام صبح سر و صدای زیادی می کنند، همچنین اگر در شهر زندگی می کنید، صدای بوق در ترافیک صبگاهی نیز خواب شما را مختل خواهد کرد اما چاره چیست؟ شما می توانید با استفاده از پنجره های عایق صدای داخل اتاقتان را به حداقل رسانده و خواب راحتی داشته باشید.

فعالیت های فیزیکی زیاد

همانطور که اشاره کردیم در فصل بهار روزها طولانی تر شده بنابراین فعالیت روزانه شما نیز افزایش می یابد، در این شرایط چرخه خواب و بیداری تغییر کرده و بدن به این تغییر واکنش نشان می دهد. سعی کنید با استفاده از روش های مختلف به موقع بخوابید تا هنگام صبح برای بیدار شدن مشکلی نداشته و در طول روز احساس خواب آلودگی نکنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا