بهداشت و سلامتبیماری هاپوست و موزیبایی

علت به وجود آمدن ترک های پوستی

علت به وجود آمدن ترک های پوستی

ترک های پوستی یا استریا معمولا در لایه درم و در نقاطی از بدن که چربی زیادی قرار دارد مثل شکم، سینه، بازو، ران، باسن تشکیل می شوند. ترک ها ابتدا به رنگ قرمز، بنفش یا قهوه ای هستند و به هنگام تشکیل با خارش همراه هستند. در این مقاله به علت به وجود آمدن ترک های پوستی می پردازیم.

پوست از سه لایه تشکیل شده :

  1. لایه سطحی در زیر لایه بیرونی پوست که ما می بینیم قرار دارد
  2. لایه میانی (درم) پوست نقش تعیین کننده ای در ظاهر پوست دارد
  3. هیپودرم که پوست را به بافت‌های ماهیچه‌ای متصل می‌کند

دلایل ایجاد ترک های پوستی

  • هورمون ها
  • تغییر ناگهانی وزن : در بارداری به علت افزایش وزن ناگهانی حداقل نیمی از زنان باردار به این ترک ها مبتلا می شوند که به ترک های بارداری معروف است
  • گاهی ترک های پوستی می توانند ژنتیکی باشند
  • یکسری بیماری ها و یا مصرف یکسری داروها می تواند باعث ترک های پوستی شود مثل مصرف کورتون

استفاده از روغن و لوسیون ها تا حدی خارش را کم می کند اما نمی توان به عنوان درمان از این روش ها نام برد. ما در مقاله ای جدا به درمان ترک های پوستی پرداخته ایم و پیشنهاد می کنیم که این مطلب را مطالعه نمایید. ترک های پوستی در ابتدا به رنگ صورتی و قرمز هستند که بهترین زمان بای اقدام به درمان در همین زمان است.

علت به وجود آمدن ترک های پوستی
علت به وجود آمدن ترک های پوستی

آیا ترک پوستی قابل پیشگیری است؟

نمی توان گفت که به طور صد در صد می توان از تشکیل ترک پوستی جلوگیری کرد اما رعایت برخی نکات می تواند تا حد زیادی کمک کند مثلا در دوران بارداری به خصوص در نیمه دوم حاملگی همیشه پوست خود را با لوسیون هایی که پزشک تجویز می کند چرب کنید تا از کشش پوست و ترک خوردن آن جلوگیری کنید.

بدن خود را هیدراته نگه دارید و از خشکی پوستتان جلوگیری کنید. اگر قصد رژیم گرفتن و لاغری دارید، آهسته و کم کم وزن کم کنید تا پوستتان چروک و افتاده نشود حتی می توانید در دوران رژیم زیر نظر یک دکتر پوست باشید. رژیم غذایی سالمی داشته باشید تا تمام ویتامین ها و مواد معدنی ضروری به بدنتان برسد به خصوص ویتامین آ و ث که در سلامت پوست نقش دارند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن