بهداشت و سلامتبیماری هاپوست و مو

شپش موی سر

شپش موی سر

شپش یک حشره بدون بال است که تخم هایش بر روی موها و لباس شخص آلوده می چسبد و به سختی جدا می شود. در این مقاله در مورد راه های تشخیص، انتقال و درمان شپش موی سر صحبت می کنیم.

علائم وجود شپش در سر

  • علامت اولیه و مهم شپش، خارش شدید سر است یعنی شما اگر فرزندتان را مشغول خاراندن شدید سر دیدید باید به این موضوع شک کنید.
  • ظاهر موها به هم ریخته و نامرتب می شود.
  • وقتی مورد معاینه قرار می گیرند تخم ها بیشتر در پشت سر و موهای اطراف گوش دیده می شود.
  • تخم ها شفاف و براق است.
  • وجه تمایز شوره و شپش در این است که شوره به راحتی ولی شپش به سختی از سر جدا می شود.

اگر خود شما یا مسئولین مدرسه متوجه وجود شپش در سر فرزندتان شدند اولین اقدام مراجعه به پزشک و قطعی شدن وجود شپش در سر کودک می باشد. 

راه های انتقال شپش

فقط در صورتی شپش از فرد آلوده به فرد دیگری مبتلا می شود که دو سر با هم تماس مستقیم داشته باشند و یا از وسایل مشترک مثل کلاه، برس، شانه، روسری، ملافه، روبالشتی و نظایر آن استفاده کنند. هنگامی که تماس صورت می گیرد تا 7 روز بعد احتمال مشاهده انگل در فرد جدید وجود دارد. چون انگل تا 24 ساعت در محیط بیرون از موی سر می تواند زنده بماند، به راحتی از طریق وسایل مشترک منتقل می شود.

راه های درمان شپش موی سر

درمان دو بخش دارد که یکی درمان خود فرد مبتلا و دیگری جلوگیری از گسترش شپش می باشد. تمام وسایل افراد مبتلا مثل ملافه، لباس، روسری، کلاه، برس و غیره باید خوب شسته شوند و جلوی آفتاب قرار بگیرند تا چرخه انتقال انگل از بین برود.

شپش موی سر
شپش موی سر

موهای شخص آلوده باید کوتاه شود حتی اگر تراشیده شود بهتر است سپس شامپوها، لوسیون ها و درمان های متعددی وجود دارد که توسط پزشک معالج تجویز خواهد شد. در طب سنتی درمان های مختلفی برای شپش موی سر وجود دارد. یکی از درمان هایی که بیشتر مورد استفاده قرار گرفته و تایید هم شده، سرکه سفید سیب است.

محلولی با ترکیب سرکه و آب که 3 پیمانه سرکه و 2 پیمانه آب را با هم مخلوط می کنیم سپس شانه ضد شپش را در این محلول خیس می کنیم و موها را از ریشه تا به انتها شانه می کنیم به طوری که به پوست سر فشار زیادی وارد می کنیم. موها باید کاملا خیس بشوند سپس 20 دقیقه اجازه می دهیم که سرکه در مو بماند بعد موها را خوب آبکشی می کنیم و خوب خشک می کنیم. این درمان را دوبار تا سه بار در روز تکرار می کنیم و تا یک هفته هم ادامه می دهیم و تاکید می کنیم که موی سر تا حد امکان کوتاه شده باشد.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن