بهداشت و سلامتزنان و زایمان

سونوگرافی ان تی

سونوگرافی ان تی

سونوگرافی ان تی جزو غربالگری های سه ماهه اول بارداری محسوب می شود و بهتر است تمام زنان باردار در هفته های 11 تا 13 بارداری سونوگرافی NT را انجام دهند. NT به معنی فضای شفاف پشت گردن است و پزشک با بررسی مایع پشت گردن جنین می تواند سلامت جنین یا وجود ناهنجاری های ژنتیکی و مادرزادی را تشخیص دهد.

در حال حاضر برای تشخیص بیماری ها و یا بررسی جنین در دوران حاملگی از انواع سونوگرافی استفاده می شود. دستگاه سونوگرافی امواج تصویری لحظه ای و یا متحرک را از اندام های داخلی تولید می کند که هم از روی شکم انجام می شود و هم ترانس واژینال که در مورد سونوی ان تی باید بگوییم سونوگرافی از روی شکم انجام می شود.

کاربردهای سونوگرافی nt

  • تشخیص ناهنجاری های ژنتیکی و مادرزادی
  • بررسی اختلالات کروموزومی همانند سندرم داون
  • تعیین سن دقیق جنین
  • تعیین زمان دقیق زایمان طبیعی
  • بررسی وجود و یا عدم وجود استخوان بینی : در ناهنجاری های مادرزادی مثل سندروم داون، تیغه استخوان بینی تشکیل نمی شود
  • اندازه گیری نواحی مختلف بدن جنین مثل اندازه دور سر جنین، طول بدن، استخوان ران و استخوان بازو
سونوگرافی ان تی
سونوگرافی ان تی

نحوه انجام سونوگرافی NT

از پزشک در مورد آمادگی های قبلی مثل مثانه پر یا خالی سوال کنید سپس با نسخه پزشک به یک رادیولوژیست معتبر مراجعه می کنید. در اتاق مخصوص روی یک تخت دراز کشیده و لباس را از روی شکم خود کنار می زنید سپس رادیولوژیست ژل لوبریکانتی را روی سطح شکم می ریزد تا از اصطکاک دستگاه سونوگرافی با بدن جلوگیری کند.

رادیولوژیست مبدل را روی شکم شما حرکت می دهد تا از زوایای مختلف جنین درون شکم را بررسی کند و قطر مایع عصبی پشت گردن جنین را اندازه گیری کند در نهایت تصاویر مناسب را چاپ کرده و به شما تحویل می دهد لازم به ذکر است که این سونوگرافی بی خطر بوده و عوارضی را در پی نخواهد داشت.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن