خانه / وبلاگ / هر آنچه که باید درباره سرطان پستان بدانید
سرطان پستان
سرطان پستان

هر آنچه که باید درباره سرطان پستان بدانید

سرطان پستان چیست؟

سرطان پستان یا سرطان سینه نیز یکی از انواع سرطان هاست که امروزه یکی از سرطان هایی است که بیشترین شیوع را دارند و همچنین شایع ترین سرطان در میان زنان است و سالانه جان بسیاری از انسان ها را می گیرد. این سرطان آقایان را نیز درگیر می نماید ولی میزان شیوع سرطان پستان در بانوان تقریبا 100 برابر شیوع آن در آقایان است. در بریتانیا و آمریکا حدود 90 درصد افراد مبتلا به سرطان پستان بیش از 5 سال عمر می کنند که این عدد در کشور های کمتر توسعه یافته کمتر است.

علل ایجاد سرطان پستان عبارت اند از :

هیچ علت و سبب قطعی برای بیماری سرطان کشف نشده است و زیرا مطالعه روی 70 درصد از افراد مبتلا به بیماری هیچ علت خاصی را نشان نمی دهد. در این قسمت تنها یک سری از عوامل خطر برای ایجاد سرطان پستان را که بر اسا تحقیقات مختلف استخراج شده اند معرفی می گردد که به احتمال زیاد در بروز این بیماری نقش داشته اند.

جنسیت :

اصلی ترین علت شناخته شده سرطان پستان جنس است که بانوان بسیار بیشتر از آقایان در معرض ابتلا به آن هستند(بانوان حدود 100 برابر آقایان به سرطان پستان مبتلا می شوند.)

1 _ سن :

افزایش سن خطر ابتلا به تمام سرطان ها افزایش پیدا می کنند و این سرطا نیز از این قاعده مستثنی نیست. تحقیقات نشان داده اند خطر ابتلا به سرطان در زنان بالای 60 سال چندین برابر ابتلا در زنان بین سنین 30 تا 35 سال است.

2 _ سابقه خانوادگی :

از جمله عوامل خطرزای بسیار مهم در ابتلا به سرطان پستان است. کسانی که یک یا تعدادی از بستگان درجه یک آن ها به این بیماری مبتلا شده اند بیار در معرض ابتلا به آن هستند.

3 _ ژنتیک :

دو ژن تحت عنوانBRCA1 و BRCA2 (ژن سرطان پستان 1 و 2 ) وجود دارند که در صورت اختلال در آن ها خطر ابتلا به سرطان سینه بسیار افزایش می یابد.

4 _ منارک زودرس (قاعدگی زودرس) :

یعنی قاعدگی بسیار زودرس قبل از 12 سالگی که خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می دهد که دلیل آن می تواند بیشتر در معرض هورمون های جنسی قرار گرفتن این افراد باشد.

5 _ افزایش سن یائسگی :

یائسگی دیر و در سنین بالا نیز به دلیل اینکه فرد را در سن بیشتری در معرض هورمون های جنسی استروژن و پروژسترون قرار می دهد خطر ابتلا به این عارضه را بسیار افزایش می دهد.

6 _ مصرف هورمون :

مصرف هورمون های شبه استروژن و پروژسترون با ایجاد اختلال در فرایند طبیعی این هورمون ها فرد را معرض خطر قرار می دهد.

7 _ نژاد و رنگ پوست :

افراد سفید پوست بیشتر از افراد سیاه پوست در معرض ابتلا به این بیماری هستند.

ابتلا به سرطان های دیگر : ابتلا به سرطان های دیگر فرد را در معرض ابتلا به این عارضه قرار می دهد.

8 _ منطقه جغرافیایی :

شیوه این بیماری در اروپا زیاد است و در کشور های شرق آسیا پایین است که علت آن می تواند تفاوت سبک زندگی آن ها و سبک زندگی سالم تر در کشور های شرق آسیا باشد.

9 _ الکل :

مصرف روزانه الکل و نوشیدنی های الکلی خطر ابتلا به سرطان سینه را بالا می برد. همچنین مصرف سیگار نیز می تواند به طرزموثری در ایجاد این عارضه نقش داشته باشد.

10 _ حاملگی و شیردهی :

حاملگی در سنین پایین و شیردهی به نوزاد خطر ابتلا به سرطان پستان را کاهش می دهد. حاملگی در سنین بالا نیز خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش می دهد.

11 _ دانسیته و تراکم بافت پستانی :

هر چه بافت پستانی دارای چربی کمتری باشد تراکم آن بالاتر است و در این صورت خطر مبتلا شدن فرد بیشتر می شود.

12 _ مصرف داروهای جلوگیری از بارداری :

به احتمال زیاد با ایجاد اختلال در سیستم هورمونی بدن فرد را معرض ابتلا قرار می دهد.
اختلال در ریتم های شبانه روزی : بیداری در شب و دریافت نور در شب به احتمال زیاد به دلیل اختلال در ریتم های شبانه روزی و هورمون های موثر در این امر از جمله ملاتونین در ایجاد سرطان پستان نقش دارد. مثلا کسی که شغل او باعث می شود شب ها بیدار باشد و کار کند مثل پرستاران شیفت شب خطر سرطان پستان بسیار بالایی دارند.

13 _ اشعه ها :

در معرض اشعه های یونیزان قرار گرفتن

14 _ سبک زندگی :

بسیاری از عوامل از جمله رژیم غذایی (با چربی بالا و نادرست) . بی تحرکی . چاقی و احتمالا بسیاری از فاکتور های دیگر نیز در ابتلا به سرطان پستان نقش دارند.

سرطان پستان
سرطان پستان

سرطان پستان چه علائمی به همراه دارد؟

1 _ مهمترین علامت سرطان سینه وجود توده در سینه است که سفت باشد.

2 _ خروج ترشحات خونابه ای قرمز یا زرد رنگ از نوک سینه ها به خصوص اگر از نوک یکی از سینه ها ترشح گردد.

3 _ ایجاد زخم هایی در نوک سینه ها که به تازگی بوجود آمده اند و به درمان های موضعی پاسخ مناسب را نمی دهند و بهبود نمی یابند.

4 _ تورفتگی در سینه ها یا تغییر شکل آن ها

5 _ تغییر در پوست سینه ها و مانند پوست پرتقال شدن آن ها

6 _ درد در اندام تناسلی زنانه

7 _ بزرگ شدن غدد لنفاوی آگزیلاری ( زیر بغل )

8 _ بزرگ شدن یکی از سینه ها

9 _ رشد مجدد توده ای که از قبل در سینه وجود داشته است

10 _ کاهش وزن سریع

11 _ قابل مشاهده شدن رگ های روی سینه در حال که اگر روی یکی از سینه ها باشد و قبلا نیز قابل مشاهده نبوده باشد.

آیا می توان از بروز سرطان پستان جلوگیری کرد؟

روشی برای جلوگیری قطعی از سرطان وجود ندارد بلکه می تواند با رعایت نکاتی خطر ابتلا به آن را کاهش داد و از شیوع آن جلوگیری نمود. آمار نشان می دهد که استفاده از روش های پیشگیری از سالیان اخیر حدود 95% از میزان ابتلا به این بیماری کاسته است. از جمله روش های پیشگیری می تواند به افزایش اگاهی عمومی مردم درباره این موضوع و اصلاح سبک زندگی را نام برد همچنین تست های تشخیصی غربالگری از جمله معاینه خود و معاینه توسط پزشک و ماموگرافی و … در پیشگیری از این عارضه نقش بسیار زیادی داشته اند.

1 _ معاینه خود شخص :

به صورت کلی معاینه از 4 جز تشکیل شده است شامل مشاهده لمس سمع و دق است که این مراحل ممکن است در برخی از معاینات حذف گردند و برای معاینه سینه نیز فقط مشاهده و لمس انجام می گیرد. مشاهده به این صورت که شخص ابتدا در حالت های مختلف از زاویه رو به رو و کناری به نیمرخ خود در آینه نگاه می کند و هر گونه ناهمگونی و برآمدگی و قرینه نبودن را بررسی می نماید و سپس لمس انجام می شود ابتدا باید دمای دست را بررسی نمود و اگر سرد است کمی دمای آن را بالا ببرید تا گرم شود سپس از بالای هر سینه تا زیر آن با دست به آرامی فشار وارد می نماید و وجود هرگونه ناهمگونی و توده و حس درد را بررسی می نماید در نهایت ناحیه نیپل را از لحاظ وجود ترشح بررسی می کند.

2 _ معاینه توسط پزشک :

در صورت مشاهده هرگونه توده و علائم غیرطبیعی در ناحیه پستان حتما به پزشک مراجعه نمایید تا پزشک ناحیه مورد نظر را بررسی و به طور کامل معاینه نماید. در صورت تشخیص زودهنگام و به عقب نینداختن مراجعه به پزشک احتمال درمان سرطان سینه بسیار اقزایش پیدا می کند.

3 _ ماموگرافی :

یک روش تشخیصی است که نقش بسیار زیادی در کاهش میزان سرطان پستان در سالیان اخیر شده است و در آن ساختار و بافت پستان توسط اشعه مشاهده و بررسی می شود. پس از سن 40 سالگی در صورت نداشتن مشکل باید به طور منظم برای جلوگیری از سرطان پستان هر سال برای ماموگرافی مراجعه نمایید و قبل از این سن نیز در صورت بروز مشکل باید بلافاصله برای انجام این تست تشخیصی مراجعه نمایید.

سطوح پیشگیری مختلفی برای بیماری ها وجود دارد که در سطح اول آن که توسط سازمان های دولتی و با ابزار رسانه های جمعی انجام می گیرد از پیدایش بیماری جلوگیری می کند و مانع ورود آن به کشور و منطقه می شود که البته این نوع پیشگیری که پیشگیری اولیه است بسیار دشوار است و نوع دوم پیشگیری که پیشگیری ثانویه نام دارد مربوط به تشخیص زودهنگام و درمان سریع و به موقع آن است که بهترین نوع پیشگیری برای سرطان پستان است که با انجام طرح های همگانی پیشگیری و انجام ماموگرافی منظم این نوع پیشگیری به نحو احسن قابل اجرا هستند.

روش های تشخیص سرطان پستان چیست؟

1 _ ماموگرافی :

یک تست تشخیصی است که به وسیله اشعه ایکس بافت پستان مورد مشاعده و بررسی قرار می گیرد و ساختمان آن به نمایش در می آید.این پروسیجر معمولا حدود 20 دقیقه زمان نیاز دارد و به دو صورت از رو به رو و از کنار گرفته می شود. این روش تشخیصی نقش زیادی در تشخیص و غربالگری سرطان پستان داشته است ولی این روش نیز معایبی دارد از جمله خطر اشعه ایکس که ممکن است مشکلاتی را برای شخص ایجاد نماید وموارد منفی کاذب ( کسانی که سرطان پستان دارند ولی نتیجه آزمایش به آن ها می گوید که سالم هستند ) و مثبت کاذب ( کسانی که مشکلی ندارند و سالم هستند ولی نتیجه آزمایش آن ها را دارای سرطان نشان می دهد ) و همچنین در مواردی که توده رشد سریعی داشته است ممکن است تشخیص ماموگرافی خیلی دیر به کار بیاید و دیگر کاری برای بیمار نتوان انجام داد.

ماموگرافی
ماموگرافی

2 _ سونوگرافی :

در این روش امواج فراصوت به بافت سینه فرستاده می شوند و تجزیه تحلیل پژواک این امواج از بافت موردنظر توسط دستگاه باعث ایجاد تصویری از بافت مربوطه می گردد که البته این روش بیشتر برای تشخیص کیست ها (توده پر از مایع) از توده های متراکم و بافتی کاربرد دارد.

3 _ سونوگرافی داپلر :

این تست تشخیصی به تشخیص توده خوش خیم از بدخیم کمک می کند. معمولا توده های بدخیم جریان خون بالاتری دارند و در این روش نیز امکان سنجش جریان خون بافت مورد نظر وجود دارد که از این تریق می توان خوش خیم و بدخیم بودن توده را تشخیص داد.

4 _ داکتوگرافی :

درمواردی که ترشح از توک پستان وجود دارد ماده ای حاجب به درون غدد شیری تزریق می کنند و سپس ماموگرافی انجام می دهند.

5 _ ترموگرافی :

گاهی ممکن است دمای ناحیه توده از نواحی اطراف بالاتر باشد در این روش می توان از طریق سنجش دما تشخیص وجود یا عدم وجود و به احتمال بسیار کم خوش خیم و بدخیم بودن توده را داد.

MRI(Magnetic Resonance Imaging) _ 6 :

در این روش که خطر کمتری نسبت به ماموگرافی دارد زیرا از امواج بی خطر استفاده می گردد فرد درون دستگاه قرار میگیرد و امواج مغناطیسی به بدن او تابانده می شود و بازتاب و عکس العمل این امواج توسط دستگاه دریافت و تجزیه و تحلیل می گردد و تصویری از بافت مورد نظر ارائه می دهد. از این تست تشخیصی می توان برای تشخیص سرطان پستان استفاده نمود.

7 _ بیوپسی :

بیوپسی به معنای نمونه برداری با سوزن از بافت مورد نظر است که البته انواع مختلفی از آن وجود دارند که برای تشخیص بیماری سرطان پستان استفاده می شوند.

بیوپسی آسپیراسیون : در این روش سوزن نازک به درون بافت پستان فرستاده می شود و مقداری مایع از آن بافت به داخل سوزن کشیده می شود و روی آن مطالعه انجام می گیرد.

بیوپسی سوزنی : در این روش مقداری از بافت توده پستان توسط یه سوزن کلفت برای مطالعه برداشته می شود.

بیوپسی جراحی : در این روش به روش جراحی قطعه ای یا تمام توده را برمی دارند و برای انجام تست و مطالعه از آن استفاده می نمایند.

بیوپسی با کمک سونوگرافی : برای توده هایی که قابل مشاهده نیستند با استفاده از تصاویر سونوگرافی مکان یابی می کنند و با بیوپسی سوزنی قسمتی از بافت آن را برمی دارند و بررسی می کنند.

آزمایش های تشخیصی :

آزمایش های CBC ESR LFT و برخی تومور مارکر ها نیز می توانند به تشخیص سرطان پستان کمک کنند.

سرطان پستان چگونه درمان می شود؟

درمان سرطان پستان از تشخیص قطعی آن آغاز می گردد و شیوه و مذت زمان درمان نیز بر اساس وسعت و انتشار و وضعیت بیمار و توده تعیین می گردد. روش های مختلفی از جمله جراحی شیمی درمانی هورمون درمانی پرتودرمانی و درمان های سیستماتیک و بیولوژیک برای درمان سرطان وجود دارد.

1_ جراحی سینه  :

روش درمان جراحی شامل برداشتن قسمت هایی از پستان و غذذ لنفاوی (ماستکتومی) یا عمل جراحی حفظ پستان(لامپکتومی ) می باشد.

ماستکتومی رادیکال : شامل برداشتن قسمت هایی از پستان که درگیر هستند و عضله پکتورالیس وغدد لنفاوی زیر بقب(آگزیلاری) است.

ماستکتومی رادیکال وسیع : شامل برداشتن تمام قسمت های ذکر شده در ماستکتومی رادیکال به علاوه دیسکسیون کامل غدد لنفاوی پستان است.

ماستکتومی رادیکال تعدیل شده : در این روش قسمت های کمتری از از ماستکتومی رادیکال برداشته می شود و عضله پکتورالیس ماژور برداشته نمی شود که همین امر سبب می شود که شکل ظاهری بدن تا حدودی حفظ گردد و امروزه بیشترین نوع ماستکتومی از این نوع است.

ماستکتومی ساده : در این روش تمام پستان تا ناحیه زیر بقل و پوست اطراف آن برداشته می شود.

ماستکتومی وسیع : علاوه بر پستان غددلنفاوی ناحیه نیز برداشته می شود.

ماستکتومی فارنژیال یا لامپکتومی: از این روش با عنوان عمل جراحی حفظ پستان نیز یاد می شود که در آن فقط توده سرطانی برداشته می شود و قسمت های دیگر پستان حفظ می شوند.

2 _ پرتودرمانی :

پرتودرمانی نیز امروزه برای درمان انواع سرطان ها از جمله سرطان پستان بسیار مورد استفاده قرار می گیرد که در آن پرتو های ایکس یا به صورت خارجی به ناحیه موردنظر تابانده می شود یا مواد پرتوزا درون بدن فرد در اطراف ناحیه مورد نظر کار گذاشته می شود که این مواد از خود اشعه تابش می کنند و این اشعه ها باعث از بین رفتن توده های سرطانی می شود و البته این پرتو های به سلول های خودی نیز اسیب می رساند.

3 _ هورمون درمانی :

این روش مانع از دستیابی سلول های سرطانی به هورمون های مورد نیاز برای رشد یعنی استروژن و پروژسترون می شود و مسیر های تولید و رساندن این هورمون ها را مختل می کند و معمولا از داروهای مهارکننده استروژن و پروژسترون برای جلوگیری از تولید آن ها استفاده می گردد که البته این روش نیز مانند سایر روش ها عوارضی دارد از جمله اینکه روی همه سلول های بدن اثر می گذارد و می تواند سبب ابتلا به سرطان رحم گردد برای همین این افراد باید از نظر خونریزی از ناحیه لگن به صورت مداوم مورد بررسی قرار بگیرند و در صورت مشاهده خونریزی سریعا به پزشک مراجعه نمایند.

4 _ شیمی درمانی :

در این روش از دارو هایی برای از بین بردن سلول های سرطانی بهره می برند که این دارو های می توانند وریدی یا عضلانی یا خوراکی باشند. این دارو ها در بدن پخش شده و بر متاستاز و فعالیت سلول های سرطانی اثر می گذارند و در نهایت سبب نابودی آن ها می شوند.شیمی درمانی روشی دوره ای است این بدان معناست که با وقفه های زمانی مشخصی طی دوره هایی با فصله انجام می گیرد.

5 _ ایمنی درمانی :

در این روش موادی توسط بدن یا در آزمایشگاه به منظور تقویت سیستم ایمنی بدن در مقابل سرطان ساخته می شود و به بدن وارد می گردد که در نهایت مکانیسم های پلسخی و دفاعی بدن توسط آن ها تقویت می گردد نام دیگر این درمان درمان بیولوژیکی است. از جمله دارو هایی که در این روش درمانی مورد استفاده قرار می گیرند می توان اینترفرون ها و اینترکولین ها را می توان نام برد.

اقدامات لازم برای مبارزه با سرطان سینه پستان :

اقدامات بسیار زیادی برای افزایش آگاهی مردم از بیماری سرطان و شناخت راه های پیشگیری از آن انجام شده است این اقدامات عبارت اند از :

1 _ تلاش و فرهنگ سازی برای تغییر سبک زندگی مردم است از جمله پرهیز از مصرف سیگارو الکل .

2 _ پرهیز از مصرف غذاهای چرب و داشتن رژیم غذایی نامتعادل و نادرست

3 _ ورزش کردن

4 _ ایجاد اعتماد عمومی نسبت به پزشکان و باور این موضوع که سرطان با تلاش و درمان های لازم و به موقع قابل درمان است.

5 _ سازمان جهانی بهداشت نیز روز 4 فوریه را به عنوان روز مبارزه با سرطان در نظر گرفته است و نمادی را برای مبارزه با سرطان که همان روبان است در نظر گرفته است که روبان صورتی برای سرطان سینه یا پستان می باشد و سالیانه اقدامات فراوانی را برای مبارزه با این بیماری انجام می دهد و هزینه های بسیاری را در این راه صرف می کند.

حتما ببینید

اختلال دوقطبی

اختلال دوقطبی چیست؟

اختلال دو قطبی چیست و چه علائمی دارد؟ اختلال دو قطبی یا افسردگی شیدایی نوعی …

دیدگاهتان را بنویسید