بهداشت و سلامتبیماری ها

سرطان معده چیست؟

سرطان معده چیست؟

سرطان معده یک نوع سرطان رایج در میان زنان و مردان است که هنوز دلیل قطعی برای آن کشف نشده است. این سرطان از رشد سلول های سرطانی در معده به وجود می آید. این بیماری علائم خاصی ندارد و به همین علت تشخیص آن بسیار سخت است، همچنین تا کنون علت اصلی بروز این بیماری مشخص نشده است.

طبق گفته متخصصان این حوزه چند عامل اصلی در پیدایش این بیماری تاثیرگذار هستند که اولین عامل مربوط به تغذیه می باشد، افرادی که تغذیه مفید و مناسب ندارند بدنشان با کمبود کالری مواجه شده و بیشتر از سایر افراد به این بیماری مبتلا می شوند. عدم تامین پروتئین ها و ویتامین ها به خصوص ویتامین های c و a در بدن همچنین مصرف زیاد غذاهای چرب و شور و غذاهای آماده و فست فود ها در بروز سرطان معده نقش دارند. بیماری های مرتبط با معده مانند : رفلاکس معده و زخم معده می توانند زمینه ساز بروز این سرطان باشند.

 

سرطان معده
سرطان معده

عوامل خطرناک در بروز سرطان معده چیست؟

طبق تحقیقات انجام شده افراد بالای 40 سال، بیماری پولیپ معده، سیگار کشیدن و مصرف الکل، کسانی که یکی از افراد خانواده شان سابقه سرطان و یا جراحی معده دارند بیشتر از سایر افراد در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند. پولیپ ها خطر زیادی برای فرد ندارند تنها یک درصد این افراد به سرطان معده مبتلا می شوند. این سرطان در آقایان و افرادی که گروه خونیشان A است بیشتر شایع می شود. متاسفانه به دلیل اینکه این بیماری در مراحل اولیه علائم خاصی ندارد بنابراین در شرایط وخیم تشخیص داده می شود، پس بهتر است گروه های نام برده شده به صورت منظم تحت معاینه پزشک قرار گیرند زیرا عدم تشخیص به موقع آن درمان را غیرممکن می کند.

نشانه ها و علائم سرطان معده عبارت اند از :

همانطور که گفتیم سرطان معده علائم خاصی ندارد و ممکن است نشانه های زیر مربوط به سایر بیماری های معده باشد اما برای تشخیص زود هنگام آن بهتر است در صورت مشاهده یک یا چند علائم زیر به پزشک متخصص مراجعه کنید.

  • کاهش وزن ناشی از کاهش اشتها
  • احساس درد و ناراحتی در معده
  • نشانه های سوء هاضمه مانند آروغ زدن و حالت تهوع
  • احساس پر بودن معده حتی در صورت خوردن غذا کم
  • استفراغ
  • سوزش سر دل و نشانه های بیماری زخم معده
  • ورم معده
  • مدفوع سیاه
  • کم خونی

روش های تشخیص تا درمان سرطان معده

آندوسکوپی رایج ترین روش تشخیص سرطان معده می باشد اما عکسبرداری از معده هم می تواند در تشخیص این بیماری کمک کننده باشد. در صورت تشخیص زود هنگام شروع روند درمان می تواند موثر باشد اما در صورت تشخیص در شرایط وخیم درصد بهبود بیمار بسیار کاهش می یابد.
یکی از روش های درمانی که کاربرد زیادی هم دارد عمل جراحی است، در این روش قسمت هایی از معده را که دارای سلول های سرطانی هستند برداشته می شود، در کنار عمل جراحی ممکن است نیاز به شیمی درمانی یا رادیوتراپی نیز باشد در این صورت بافت های سالم بدن بیمار هم دچار آسیب می شوند که عوارض جانبی مانند : استفراغ، بی اشتهایی، تهوع و دردهای شکمی را به همراه دارد. تغذیه در طول درمان در روند بهبود بیمار نقش مهمی دارد بنابراین بیمار باید به اندازه کافی پروتئین، ویتامین و مواد معدنی مصرف کند. همچنین می توان با کاهش مصرف حجم غذا و یا غذاهای شیرین از عوارض جانبی مانند : دردهای شکمی، تهوع، نفخ، اسهال و سرگیجه جلوگیری کرد.
با توجه به اینکه علت قطعی سرطان معده کشف نشده است پس نمی توان روش های پیشگیری برای این بیماری بیان کرد اما با توجه به احتمالات نکات زیر می تواند تا حدی خطر ابتلا را کاهش داد :
قرار دادن میوه ها و سبزیجات در چند وعده از برنامه غذایی روزانه
ترک سیگار و کاهش مصرف غذاهای شور
در صورت داشتن بیماری های مرتبط با معده مانند : ریفلاکس معده و زخم معده آن را درمان کنید
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن