بهداشت و سلامتبیماری هازنان و زایمان

سرطان لوله فالوپ

سرطان لوله فالوپ

لوله های فالوپ یا لوله های رحمی تخمدان ها را به رحم متصل می کنند و محل عبور تخمک از تخمدان به رحم می باشند. در این مقاله به عواملی که منجر به سرطان لوله فالوپ می شوند، علائم و اقدامات درمانی این بیماری می پردازیم.

این نوع سرطان بسیار نادر است به خصوص اگر شروع بیماری از خود لوله ها باشد همچنین ممکن است سرطان از اندام های اطراف مثل رحم یا تخمدان به لوله های فالوپ سرایت کرده باشد. متاسفانه در بیشتر موارد سرطان لوله فالوپ بدخیم است و به سرعت در اندام های اطراف گسترش پیدا می کند.

ریسک فاکتورهای سرطان لوله های رحمی

  • سن بالا
  • التهاب طولانی مدت لوله های فالوپ
  • نازایی

برخی خانم های مبتلا هیچ علائمی ندارند و برخی دیگر ممکن است علائم مبهمی مثل ناراحتی در ناحیه لگنی، نفخ، خونریزی غیر طبیعی واژینال و احساس تورم در پایین شکم داشته باشند.

تشخیص و درمان

متخصص زنان با معاینه لگنی ممکن است نسبت به تغییرات اتفاق افتاده در ناحیه مشکوک شود و برای اطمینان بیشتر تست پاپ را انجام دهد. انواع تصویربرداری های پزشکی سه بعدی و سونوگرافی های معمولی یا واژینال می توانند به تشخیص بهتر بیماری کمک کنند.

سرطان لوله فالوپ
سرطان لوله فالوپ

همانطور که قبلا اشاره کردیم در بیشتر موارد این سرطان بدخیم است و به اندام های اطراف خود سرایت می کند به همین دلیل جراحی جزو اصلی ترین اقدامات درمانی است. ممکن است با کمک جراحی که در بیشتر موارد به صورت لاپاراسکوپیک انجام می شود، جراح رحم، تخمدان ها و لوله های رحمی آلوده را از بدن خارج کند.

اینکه کدام یک از این اتفاق ها خواهد افتاد بستگی به شرایط بیمار و میزان پیشرفت بیماری دارد. در کنار جراحی سایر اقدامات پزشکی مثل پرتو درمانی و شیمی درمانی می توانند در مهار سلول های سرطانی کمک کننده باشند. برخی بیماران پس از جراحی قصد بارداری دارند در اینصورت باید با پزشک خود نسبت به انجام هیسترکتومی مشورت کنند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن