بهداشت و سلامتبیماری ها

سرطان تیروئید چه علائمی دارد؟

سرطان تیروئید چیست؟

تیروئید یک غده پروانه ای شکل در ستون گردن ، دقیقا زیر غبغب است که وظیفه آن ترشح هورمون های مورد نیاز برای تنظیم ضربان قلب، فشار خون، درجه حرارت بدن و وزن می باشد. در برخی از موارد با ایجاد تغییرات در سلول های تیروئید این غده به صورت غیر طبیعی رشد کرده و به یک توده تبدیل می شود که سرطان تیروئید نام دارد. این نوع سرطان یک بیماری نادر اما در حال افزایش است. در ادامه مطالب علل، علائم، روش های تشخیص و درمان آن را برایتان آورده ایم جهت کسب اطلاعات بیشتر همراه ما باشید.

سرطان تیروئید چگونه ایجاد می شود؟

همانطور که اشاره کردیم سرطان تیروئید به دلیل رشد غیر طبیعی سلول ها و تجمع آن ها در غده تیروئید ایجاد می شود اما هنوز علت این موضوع به صورت دقیق مشخص نشده است. طبق تحقیقات انجام شده عوامل زیر در ایجاد این بیماری موثر هستند.

  • سابقه بیماری های مرتبط با تیروئید مانند گواتر
  • ترشح بیش از حد هورمون رشد
  • قرار گرفتن در معرض تابش های شدید
  • سرطان تیروئید در زنان شایع تر است

علائم این سرطان عبارت اند از :

  • گلو درد دائمی
  • مشکلات تنفسی
  • کلفت شدن صدا
  • اختلال در بلعیدن
  • احساس درد و سفتی در قسمت گردن
  • ایجاد یک توده در جلوی گردن که روز به روز بزرگتر می شود.
سرطان تیروئید
سرطان تیروئید

سرطان تیروئید چگونه تشخیص داده می شود؟

ابتدا پزشک تغییرات ایجاد شده در قسمت گردن را بررسی کرده و سوالاتی از قبیل سوابق بیماری ، قرار گرفتن در معرض تابش های شدید و غیره را از بیمار پرس و جو می کند.

سپس وی برای شما آزمایش خون تجویز می کند که نحوه عملکرد غده تیروئید را مورد بررسی قرار دهد.

اگر در آزمایش شما موارد مشکوک مشاهده شود پزشک برای تشخیص دقیق و نهایی از بافت تیروئید نمونه برداری کرده و آن را به آزمایشگاه می فرستد.

در صورت تایید سرطان پزشک با استفاده از تکنیک های تصویربرداری میزان گسترش بیماری را تشخیص می دهد.

آیا روش درمانی برای این سرطان وجود دارد؟

امروزه می توان از روش های درمان مختلفی برای درمان سرطان استفاده کرد که خوشبختانه این روش ها برای درمان سرطان تیروئید بسیار موفق عمل کرده اند.

1 . جراحی : در جراحی کل و یا بخشی از توده سرطانی برداشته می شود البته این عمل با عوارضی همراه است که در مطلبی جداگانه به عوارض بعد از عمل تیروئید پرداخته ایم.

2 . رادیواکتیو : در این روش بیمار باید یک ماده رادیواکتیو را ببلعد تا این ماده از طریق خون به سمت سلول های سرطانی حرکت کرده و آن ها را از بین ببرد.

3 . پرتودرمانی : همانطور که از نامش مشخص است از تابش پرتو برای از بین بردن سلول های سرطانی به کار برده می شود.

4 . شیمی درمانی : یکی از شایع ترین روش های درمان سرطان می باشد که در آن از داروهای مخصوص برای کشتن سلول های سرطانی استفاده می کنند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن