بهداشت و سلامتدرمان

سرطان بیضه چیست؟

هر آنچه که باید درباره سرطان بیضه بدانید :

کیسه بیضه ها در زیر آلت تناسلی مردانه قرار دارند که وظیفه آن ها ترشح هورمون جنسی مردانه و اسپرم برای باروری می باشد. سرطان بیضه یکی از شایع ترین سرطان ها میان مردان جوان است که اغلب به خوبی درمان می شود. در این مطلب علل، علائم، روش های تشخیص و درمان این بیماری را برایتان آورده ایم، جهت کسب اطلاعات بیشتر همراه ما باشید.

علت ایجاد این بیماری چیست؟

متاسفانه با وجود تحقیقات فراوان، هنوز علت اصلی ایجاد این بیماری مشخص نشده است، با این حال پزشکان به این نتیجه رسیده اند که هر گونه تغییر در سلول های سالم می تواند منجر به سرطان بیضه شود. سلول های سالم پس از رشد کردن به صورت منظم تقسیم می شوند تا عملکر طبیعی بدن مردان حفظ شود اما در برخی از موارد تکثیر این سلول ها از کنترل خارج شده و به توده های سرطانی تبدیل می شوند. همچنین عواملی همچون وراثت، سن و نژاد نیز در ایجاد این بیماری نقش دارند به طوریکه جوان ها و سفید پوستان بیشتر از سایر افراد در معرض خطر هستند.

سرطان بیضه
سرطان بیضه

علائم سرطان بیضه عبارت اند از :

  • تورم یا ایجاد برآمدگی کیسه بیضه
  • احساس درد و ناراحتی در بیضه یا کیسه بیضه
  • تجمع مایع در کیسه بیضه
  • احساس درد در کمر، شکم و کشاله ران
  • خستگی و ضعف بدون دلیل
  • احساس سنگینی کیسه بیضه

این بیماری چگونه تشخیص داده می شود؟

در صورت مشاهده یک یا چند مورد از علائم ذکر شده به مطب متخصص مراجعه کنید. ابتدا پزشک درباره علائم و سابقه پزشکی تان سوال کرده سپس به صورت فیزیکی بیضه را معاینه می کند، ممکن است وی ایجاد برآمدگی یا توده را حس کند که در این صورت برای تشخیص دقیق و میزان پیشرفت بیماری آرمایش هایی همچون سونوگرافی و آزمایش خون تجویز خواهد کرد.

روش های درمان سرطان بیضه چیست؟

1 . جراحی :

در این روش جراحی یک برش در کشاله ران ایجاد کرده و بیضه را برمی دارد. در صورتی که بعد از عمل بیمار بیضه ای نداشته باشد، دیگر قادر به بچه دار شدن نخواهد بود.

2 . شیمی درمانی :

در شیمی درمانی از داروهای مخصوص برای از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می شود که عوارضی همچون ریزش مو، حالت تهوع، خستگی و غیره را به همراه خواهد داشت.

3 . پرتودرمانی :

پرتودرمانی یکی دیگر از روش های از بین بردن سلول های سرطانی است که در آن از اشعه ایکس با انرژی بالا استفاده می شود. حالت تهوع، خستگی، از دست دادن اشتها، سفت شدن عضلات نیز از مهمترین عوارض پرتودرمانی هستند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن