بهداشت و سلامتزنان و زایمانسلامت جنسی

سایز نرمال فیبروم رحم چقدر است

سایز نرمال فیبروم رحم چقدر است؟

سایز نرمال فیبروم رحم چقدر است؟ فیبروم در حقیقت جنسی همانند عضله رحم دارد که به صورت غیر عادی بیش از حد رشد کرده است. معمولا 80 الی 90 درصد خانم ها فیبروم های ریز دارند ولی مسئله مهم محل قرارگیری این فیبروم ها می باشد.

  • فیبروم اینترامورال : این نوع فیبروم در درون دیواره رحم قرار می گیرد
  • فیبروم ساب موکوزال : در نزدیکی دهانه رحم قرار می گیرد و به سمت حفره رحم رشد می کند .معمولا در سایزهای کوچک دیده شده چراکه فضای کافی برای رشد ندارد
  • فیبروم ساب سروزال : این نوع فیبروم در دیواره بیرونی رحم قرار می گیرد و معمولا بیشترین سایز فیبروم ها به این نوع فیبروم تعلق دارد

معمولا فیبروم های ساب موکوزال و سروزال که در اندازه های کوچک (یعنی چند میلیمتری تا 5 سانت) و بدون علائم هستند، نیاز به درمان ندارند و نگران کننده نیستند به خصوص اگر خانم در سنین نزدیک به یائسگی باشد چراکه بعد از یائسگی رشد میوم رحمی متوقف می شود. فیبروم اینترامورال حتی اگر در اندازه کوچکی هم باشد ممکن است علائم و عوارضی مثل خونریزی های شدید قاعدگی را به دنبال داشته باشد که نیاز به اقدامات درمانی خواهد داشت.

اندازه نرمال میوم رحمی برای انواع فیبروم ها

  1. فیبروم های کوچک 1 تا 5 سانتی متر قطر دارند
  2. فیبروم های متوسط  5 تا 10 سانتی متر قطر دارند
  3. فیبروم های بزرگ قطرشان 10 سانتی متر یا بیشتر باشد
سایز نرمال فیبروم رحم
سایز نرمال فیبروم رحم

بسته به اینکه فیبروم به صورت تکی یا خوشه ای است، اقدامات درمانی اتخاذ می گردد. همانطور که قبلا اشاره کردیم فیبروم های کوچک بدون علائم در بیشتر مواقع نیاز به درمان ندارند. فیبروم های متوسط که باعث علائم می شوند باید با دارو کنترل شوند اما فیبروم های بزرگ در بسیاری از موارد به دلیل عوارض خطرناکی که دارند معمولا جراحی می شوند.

امروزه تلاش متخصصان این است که بدون آسیب رساندن به رحم بتوانند فیبروم ها را از رحم جدا کنند به خصوص که خانم در سنین باروری باشد و قصد بچه دار شدن داشته باشد که در بسیاری از موارد این کار ممکن است و نیاز به خارج کردن رحم نیست. اگر تمایل دارید بیشتر در مورد راه های درمان میوم رحمی بدانید، پیشنهاد می کنیم مقاله مربوط به درمان فیبروم های رحمی را مطالعه نمایید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن