بهداشت و سلامتبیماری هاسلامت جنسی

زگیل تناسلی

زگیل تناسلی چیست و چه کسانی به آن مبتلا می شوند؟

زگیل تناسلی یک بیماری مقاربتی است که عمدتا از راه رابطه جنسی منتقل می شود. این بیماری در اثر انواعی از خانواده ویروس hpv ایجاد می شود که hpv حدود 130 نوع دارد و تقریبا 30 نوع از آن منجر به زگیل های ناحیه تناسلی می شود و بعضی از انواع این ویروس ها خاصیت سرطان زایی دارند.

ویروس hpv با دارو از بین می رود؟

برای از بین بردن ویروس hpv در بدن درمان قطعی وجود ندارد یعنی اگر این ویروس وارد بدن شود، از بین رفتن آن بستگی به سیستم ایمنی بدن بیمار دارد که در 90 درصد موارد افرادی که سیستم ایمنی قوی دارند در مدت یکسال می توانند از شر این ویروس راحت شوند.

حضور این ویروس در بدن به معنی وجود قطعی سرطان نیست بلکه فرد بیمار همواره باید تحت مراقبت و معاینه متخصص قرار گیرد و تست پاپ اسمیر سالیانه را به طور منظم انجام دهد حتی اگر پزشک متوجه تغییرات سلولی در سرویکس شود، در مراحل اولیه تغییرات سلولی می توان جلوی پیشرفت سرطان را گرفت.

راه های کنترل عوارض و درمان زگیل تناسلی

  • اولین اقدام تقویت سیستم ایمنی بدن می باشد و لازمه آن اصلاح سبک زندگی مثل داشتن تغذیه مناسب، ورزش کردن و ترک مصرف دخانیات می باشد.
  • اگر پزشک تشخیص دهد که شما آلوده به این ویروس هستید ممکن است داروهایی را برای کنترل عوارض و عفونت تجویز کند.
  • اقدام بعدی در مورد حذف زگیل هایی است که در ناحیه تناسلی، دهان و یا سایر نقاط وجود دارد. تکنیک های مختلفی برای حذف زگیل وجود دارد مثل جراحی، کرایوتراپی، لیزر
زگیل تناسلی
زگیل تناسلی

داشتن رابطه جنسی با فرد آلوده یا تماس پوستی از راه های انتقال این بیماری می باشد و حتی استفاده از کاندوم فقط تا 80 درصد می تواند از انتقال جلوگیری کند. در صورت عدم پیگیری و درمان، ویروس HPV می تواند مشکلاتی مثل سرطان دهانه رحم و سرطان های مربوط به ناحیه گلو و دهان را منجر شود. 

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن