بهداشت و سلامتدرمان

روش های عکس برداری از حنجره

روش های عکس برداری از حنجره

برای مشاهده وضعیت حنجره و تشخیص مشکلات و بیماری های مربوط به این قسمت از بدن مثل تشخیص سرطان حنجره، پزشکان باید بتوانند مشاهده دقیقی از حنجره داشته باشند؛ به همین دلیل در این مقاله به معرفی روش های عکس برداری از حنجره می پردازیم.

معاینه حنجره با روش های مختلفی انجام می شود و مشخص است که پزشک ابتدا روش های مقدماتی را برای مشاهده وضعیت حنجره اجرا می کند و در صورت نتیجه نگرفتن یا مشاهده مشکل در حنجره، روش های تصویربرداری دقیق تری را تجویز می کند.

1- آینه حنجره ای

یک آینه شبیه به آینه دندانپزشکی که در انتهای دهان قرار می گیرد و نور را به انتهای گلو منعکس می کند تا تصویری از تارهای صوتی را به پزشک نشان دهد. به دلیل اینکه امکان ثبت و بزرگنمایی تصویر آینه ای وجود ندارد همچنین عدم امکان دیدن ارتعاش تارهای صوتی، امروزه از این روش زیاد استفاده نمی شود.

2- آندوسکوپی از راه دهان

در این روش بیمار روی یک صندلی می نشیند و سر و گردن خود را کمی به جلو متمایل می کند و زبان خود را بیرون می آورد. وقتی که لوله آندوسکوپی درون دهان قرار گرفت، پزشک از بیمار می خواهد که صدای “ی ی ی” را بکشد تا بتواند از حنجره و حرکت تارهای صوتی تصویر و فیلم ثبت کند. چون لوله آندوسکوپ نور به همراه دارد پس پزشک به دقت می تواند ناحیه حنجره را بررسی کند اما ایراد بزرگ این روش در ثابت نگه داشتن زبان است یعنی نمی توان از بیمار به هنگام صحبت کردن یا آواز خواندن تست گرفت.

3- آندوسکوپی از راه بینی

این روش به کمک لوله آندوسکوپی از جنس فیبر نوری انجام می شود البته این دستگاه کمیاب نیست زیرا برای تشخیص مشکلات گوش و حلق و بینی نیز از این دستگاه استفاده می شود. لوله آندوسکوپی نازکی از طریق سوراخ بینی وارد راه گلو می شود و تصویری از حنجره و تارهای صوتی به هنگام صحبت کردن و آواز خواندن به پزشک ارائه می دهد. کیفیت تصاویر در این روش نسبت به آندوسکوپی دهانی کمتر است.

روش های عکس برداری از حنجره
روش های عکس برداری از حنجره

4- استروبوسکوپی

به عنوان بهترین روش شناخته شده است و دستگاه ویدیواستروبوسکوپ شامل منبع نوری، میکروفون، دوربین فیلمبرداری، دستگاه ضبط ویدیو و یک اندوسکوپی می باشد. معمولا میکروفون به پوست گردن بالای حنجره چسبانده می‌شود تا فرکانس صوت ها ثبت شود. فیلم و تصاویر ضبط شده با هر فرمتی قابل ذخیره سازی است و پزشک می تواند چندین بار فیلم را مرور کرده یا تصاویر را بزرگنمایی کند.

 

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن