بهداشت و سلامتدهان و دندان

روش های درمان ریشه دندان

درمان ریشه دندان

زمانی که پوسیدگی دندان تا عصب پیش رفته و باعث ایجاد درد و ناراحتی به خصوص هنگام خوردن غذا شود، باید برای درمان ریشه دندان به مطب دندانپزشک مراجعه نمایید. این روش درمانی در سه مرحله عصب کشی، تمیز کردن داخل کانال دندان و پر کردن آن با مواد مخصوص انجام می شود که معمولا به دو جلسه نیاز دارد. جهت کسب اطلاعات بیشتر تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

روش های درمان ریشه دندان

  • جراحی اپیکو
  • عصب کشی یا اندو
  • درمان ریشه مجدد یا ری اندو

عصب دندان دارای رگ های خونی است که در مرکز آن قرار گرفته است. علاوه بر پوسیدگی عمیق، ضربه و یا ایجاد ترک دندان نیز نیاز به درمان ریشه دارد. همانطور که اشاره کردیم خوردن غذا یا نوشیدنی های داغ و سرد، ترش و شیرین نشان دهنده وجود مشکل در ریشه می باشد.

روش های درمان ریشه دندان

این روش درمانی چگونه انجام می شود؟

ابتدا آمپول بیحسی تزریق می شود تا بیمار در طول درمان دردی را احساس نکند سپس پوسیدگی و عفونت تاج دندان برمی دارند تا کانال های ریشه مشخص شده و بتوان داخل آن را با استفاده از ابزارهای مخصوص، تمیز و خالی کرد، و در انتها داخل کانال ها را با مواد گیاهی پر کرده و پانسمان می کنند. این نکته را در نظر داشته باشید که تا زمان بهبودی کامل باید غذاهای نرم بخورید، همچنین هنگام مسواک زدن مراقب باشید تا پانسمان کنده نشود.

چه زمانی به درمان مجدد نیاز است؟

در برخی از موارد ممکن است به دلایل مختلفی مانند عدم تخلیه کامل عصب، عفونت مواد داخل کانال و غیره نیاز به درمان مجدد باشد که به مراتب سخت تر از عصب کشی بوده و به جراحی اپیکو نیاز دارد. این روش درمانی با توجه به میزان پوسیدگی به دو صورت ریختگی و فایبر انجام می شود.

در نوع ریختگی ابتدا عصب تخلیه شده سپس قالب گیری انجام می شود، قالب را به لابراتوار می فرستند تا یک تکه فلزی برای پوشش ریشه و تاج دندان ساخته شود، پزشک قالب را روی دندان قرار داده سپس روکش می کند.

زمانی که آسیب جزئی باشد، دیگر نیاز به قالب گیری نبوده و دندان پس از تخلیه مقداری از عصب با پست فایبر پر شده سپس روکش می شود. این نکته را در نظر داشته باشید که احساس درد تا چند روز بعد از درمان طبیعی بوده و با مشورت پزشک می توانید مسکن هایی همچون ایبوپروفن یا ژلوفن مصرف کنید.

اپیکوسرجری یا جراحی ریشه چیست؟

جراحی ریشه در مواقعی که عفونت بسیار گسترده بوده و امکان خارج کردن آن از کانال نباشد، انجام می شود. در این روش ابتدا یک برش کوچک روی لثه ایجاد کرده و کیست را برمی دارند و در نهایت کانال با مواد مخصوص پر می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا