بهداشت و سلامتدرمان

روش های درمان بیماری سل

روش های درمان بیماری سل

سل یک بیماری عفونی واگیردار با انتشار جهانی است که می تواند تمام ارگانهای بدن انسان را مورد تهاجم قرار دهد اما شایع ترین عضور درگیر در جریان بیماری سل ریه ها هستند که قصد داریم به روش های درمان بیماری سل بپردازیم.

انتشار این بیماری از طریق انتقال در هوا صورت می گیرد. بیمار مبتلا به سل فعال ریوی حین صحبت کردن، خندیدن، عطسه کردن یا سرفه کردن، تعداد زیادی باسیل را وارد محیط اطراف خودش می کند و این باسیل به خاطر اندازه کوچک و وزن کمی که دارد می تواند مدت طولانی در محیط مستعد (محیط در بسته کوچک که فاقد تهویه مناسب است) باقی بماند و وارد سیستم تنفسی افراد سالم و ابتلای آنها شود.

درمان سل

سل یک بیماری کاملا درمان پذیر است و اکثر داروهای سل به شکل خوراکی است و نیازی به بستر شدن ندارد. طول دوره درمان بیماری سل حدود 6 ماه است و حتی در صورت بهبود علائم باید تا پایان دوره تمام داروها به همان ترتیب و میزانی که پزشک تجویز کرده، مصرف شوند.

معرفی داروها

  • ایزونیازید : قرص سفید رنگ در دو اندازه 100 و 300 میلی گرمی می باشد که باید یک ساعت قبل و یا 2 ساعت بعداز غدا با آب میل کنید. این دارو با داروهای سفید رنگ ضد اسید معده تداخل دارد و نباید همزمان مصرف شوند
  • ریفامپین : این دارو به شکل قطره و کپسول یافت می شود که کپسول ها به رنگ قرمز (300 میلی گرم) یا آبی و قرمز (150 میلی گرم) می باشند. این دارو باعث نارنجی شدن رنگ ادرار و ترشحات بدن می شود
روش های درمان بیماری سل
روش های درمان بیماری سل
  • اتامبوتول : قرص خاکستری رنگ 400 میلی گرمی است که همراه دیگر داروهای سل مصرف می شود
  • پیرازینامید : این قرص سفید 500 میلی گرمی ساده و بدون نوشته است که برای درمان سل تجویز می شود. بسیار شبیه قرص ایزونیازید می باشد با این تفاوت که بر روی قرص ایزونیازید حروف لاتین d.P حک شده ولی نباید با هم اشتباه گرفته شوند.
  • استرپتومایسین : این دارو به شکل آمپول یک گرمی است و به صورت عضلانی در باسن تزریق می شود

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا