بهداشت و سلامتزنان و زایمان

روش های خانگی کاهش درد قائدگی

روش های خانگی کاهش درد قائدگی :

بسیاری از خانم ها در دوران پریود یا عادت ماهانه دچار درد شدید به خصوص در قسمت های شکم و پهلو می شوند که همین امر زندگی آن ها را مختل می کند. اگر شما نیز جزء این دسته از افراد هستید می توانید با انجام مراقبت های لازم و رعایت رژیم غذایی درد خود را کاهش دهید. در ادامه مطالب انواع روش های کاهش درد قائدگی را برایتان آورده ایم جهت کسب اطلاعات لازم همراه ما باشید.

علل قائدگی دردناک چیست؟

  • سن زیر 20 سال
  • بلوغ زودرس
  • آندومتریوز
  • فیبروم
  • در برخی از موارد زایمان در کاهش درد قائدگی موثر است.
  • بیماری التهاب لگنی
  • دستگاه درون رحمی
  • تنگی دهانه رحم

روش های درمان درد پریود عبارت اند از :

1 . برنامه غذایی خود را تغییر دهید :

یکی از مهمترین و بهترین روش های کاهش درد قائدگی تغییر برنامه غذایی از یک هفته قبل از شروع دوران عادت ماهیانه می باشد. شما باید در این دوران از خوردن غذا ، نوشیدنی و خوراکی های سرد بپرهیزید و در عوض تا می توانید به سراغ مواد غذایی که حاوی اسید چرب و امگا 3 می باشند بروید. 

2 . کاهش درد قائدگی با ورزش :

در این دوران شما علاوه بر استراحت کردن به انجام فعالیت  و ورزش های سبک نیز نیاز دارید چرا که با این کار اندورفین های موجود در بدن آزاد شده و همین امر موجب کاهش درد و تغییر خلق و خوی شما می شود.

3 . از کمپرس گرم استفاده نمایید. :

استفاده از کمپرس گرم و یا دوش با آب داغ از زمان های قدیم تا به امروز یکی از محبوب ترین روش های کاهش درد پریود محسوب می شود. استفاده از این دو روش جریان خون را افزایش داده که این کار باعث کاهش درد های عضلانی می شود.

کاهش درد قائدگی
کاهش درد قائدگی

4 . از گیاهان دارویی کمک بگیرید :

امروزه بسیاری از افراد از گیاهان دارویی به جای قرص های شیمیایی برای کاهش درد های خود از جمله درد عادت ماهیانه استفاده می کنند که بسیار هم موثر می باشد. از جمله گیاهان دارویی موثر که طبع گرمی هم دارند می توان به زنجبیل ، دارچین و رازیانه اشاره کرد. شما می توانید این گیاهان را مانند چایی دم کنید و یا پودر آن ها را به چای سیاه اضافه کرده سپس بنوشید.

5 . آب فراوان بنوشید :

با نوشیدن آب فراوان جریان خون افزایش یافته سپس درد های عضلانی و نفخ شکم کاهش می یابد. این نکته را در نظر داشته باشید که در این جا هدف نوشیدن آب گرم می باشد چرا که آب سرد نه تنها درد برای شما مفید نبوده بلکه درد شما را افزایش می دهد. همچنین می توانید مواد غذایی که دارای آب فراوان می باشند را به برنامه غذایی خود اضافه کنید.

6 . کاهش درد قائدگی با ماساژ روغن های گیاهی :

ماساژ نواحی مورد نظر با استفاده از روغن های گیاهی مانند اسطوخودوس ، مریم گلی و غیره نیز تاثیر زیادی در آرام شدن شما دارد.

7 . مسکن مصرف کنید :

استفاده از مسکن آخرین گزینه پیشنهادی ما به شما می باشد ، اگر با هیچ کدام از موارد ذکر شده آرام نشدید و یا به آن ها دسترسی نداشتید از مسکن هایی همچون ایبوپروفن ، ژلوفن و مفنامیک اسید استفاده کنید که به سرعت درد شما را کاهش می دهد. طبق تحقیقات انجام شده قرص های ضد بارداری نیز می تواند به درمان درد پریود کمک کند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن