بهداشت و سلامتدهان و دندان

روش های خانگی درمان عفونت لثه

درمان عفونت لثه با مواد طبیعی و موثر

یکی از شایع ترین بیماری های دهان و دندان، عفونت لثه است که مهمترین علائم آن ورم و التهاب لثه می باشد. این بیماری به دلایل مختلفی مانند عدم رعایت بهداشت، تغذیه نامناسب، سیگار کشیدن، استفاده از خمیر دندان و دهانشویه بی کیفیت، استفاده از مسواک نامناسب و غیره ایجاد می شود. در این مطلب انواع روش های خانگی درمان عفونت لثه را برایتان آورده ایم تا در صورت عدم دسترسی به پزشک بتوانید علائم خود را کاهش دهید. این نکته را در نظر داشته باشید که به هیچ عنوان نباید تنها به این روش ها تکیه کرد و حتما در فرصت مناسب به مطب دندانپزشکی مراجعه کنید.

روش های خانگی درمان ورم و التهاب لثه عبارت اند از :

1 . رفع عفونت لثه با آب نمک

یکی از بهترین روش های رفع عفونت لثه استفاده از ترکیب آب و نمک می باشد. این محلول می تواند علاوه بر از بین بردن باکتری های موجود در دهان و دندان از رشد مجدد آن ها نیز جلوگیری کند. برای استفاده از این روش کافی است به جای استفاده از خمیر دندان مقداری نمک روی مسواک ریخته سپس روی نواحی مورد نظر بمالید. همچنین می توانید مقداری آب و نمک را با یکدیگر ترکیب کرده و ماننده دهانشویه در دهان خود غرغره کنید. روزی چند بار این کار را انجام دهید تا به نتیجه دلخواه دست یابید.

درمان عفونت لثه
درمان عفونت لثه

2 . از بین بردن عفونت لثه با هیدروژن پراکسید

هیدروژن پراکسید نیز مانند آب نمک خاصیت ضد باکتریایی داشته و به سرعت عفونت را از بین می برد. در این روش باید به مقدار مساوی آب و هیدروژن پراکسید را با یکدیگر مخلوط کرده سپس با استفاده از انگشت روی قسمتی که دچار عفونت شده بمالید و در نهایت دهانتان را با آب گرم شست و شو دهید.

این نکته را در نظر داشته باشید که قورت دادن هیدروژن پراکسید باعث بروز مشکلاتی در معده می شود بنابراین اگر فکر می کنید ممکن است این کار را انجام دهید، هیدروژن پراکسید را با مقداری پودر کاکائو ترکیب کنید تا به شکل خمیر دربیاید سپس آن را روی نواحی مورد نظر بمالید.

3 . درمان عفونت لثه با چای سیاه

و اما آخرین روشی که می خواهیم به شما عزیزان معرفی کنیم استفاده از چای سیاه می باشد. این ماده طبیعی سرشار از آنتی اکسیدان بوده و همیت امر تاثیر زیادی در از بین بردن عفونت لثه دارد. برای استفاده از چای سیاه باید یک کیسه از آن را داخل آب جوش قرار دهید تا کمی خیس شود سپس آن را روی لثه قرار دهید، حدود 15 دقیقه صبر کنید تا باکتری ها نابود شوند سپس دهانتان را با آب نمک بشویید. برای رسیدن به نتیجه دلخواه چند روز پشت سر هم این کار را تکرار کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا