تغذیه و تناسب اندام

روش های جلوگیری از پرخوری

روش های جلوگیری از پرخوری :

روش های جلوگیری از پرخوری و کاهش اشتها به شما در آب کردن چربی های اضافی و لاغر شدن کمک می کند. اما این نکته را در نظر داشته باشید که جلوگیری از پرخوری به معنای حذف وعده ها و میان وعده های اصلی غذایی و یا برخی از خوراکی ها نیست بلکه شما باید از تمامی مواد غذایی به اندازه مصرف کنید تا بدنتان با کمبود مواد معدنی و ویتامین مواجه نشود. اگر می خواهید خیلی راحت و سریع وزن خود را کم کنید تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

ترفندهای کاهش اشتها عبارت اند از :

1 . مصرف غذاهای کم کالری :

اغلب افراد در مصرف غذاهای پرکالری مانند فست فود ، شیرینی ها ، نان سنگک و غیره پرخوری می کنند بنابراین بهتر است مواد غذایی و خوراکی های کم کالری را در برنامه روزانه خود قرار دهید تا بدنتان انرژی کمتری دریافت کند. همچنین مصرف آب قبل از غذا و یا غذاهای آبکی خیلی زود معده شما را پر کرده و از خوردن بیش از حد جلوگیری می کند.

2 . تغییر در نحوه طبخ غذا :

یکی دیگر از روش های کاهش اشتها و دریافت کالری تغییر در نحوه طبخ غذاها می باشد. به عنوان مثال در غذایی که حاوی گوشت و سبزیجات می باشد از گوشت کمتر و در عوض از سبزیجات بیشتری استفاده کنید و یا غذا را در آرام پز و بخار پز بپرید تا نیازی به روغن نداشته باشد. هر از گاهی می توانید غذای سرخ کرده مصرف کنید اما بهتر است آن را با روغن های گیاهی مانند آفتاب گردان سرخ کنید.

روش های جلوگیری از پرخوری
روش های جلوگیری از پرخوری

3 . حذف ظرف غذا از روی میز :

بسیاری از افراد با دیدن ظرف پر از غذا و یا تصاویر آن ها احساس گرسنگی می کنند حتی اگر به تازگی غذا خورده باشند که به این نوع گرسنگی ، گرسنگی کاذب گفته می شود بنابراین از آوردن قابله و یا دیس غذا بر روی میز خودداری کنید.

4 . خوردن پیش غذا :

یکی از ساده ترین روش های جلوگیری از خوردن بیش از حد مصرف پیش غذاهای سالم مانند سالاد می باشد. با خوردن سالاد پیش از غذا قسمتی از معده شما پر شده و جایی برای خوردن غذای فراوان باقی نمی ماند.

5 . روش های جلوگیری از پرخوری ( کوچک کردن بشقاب غذا ) :

رژیم غذایی لاغری به معنای حذف برخی از مواد غذایی سالم مانند گوشت نیست. شما می توانید به جز خوراکی های مضر مانند فست فود ، نوشابه ، سس و غیره هر آنچه دلتان می خواهد بخورید به شرطی که بشقاب خود را کوچکتر کنید یعنی اگر تا کنون یک بشقاب غذا می خورید آن را نصف کنید.

6 . حذف مخلفات غذایی :

برخی از افراد میل به خوردن غذا ندارند اما با دیدن مخلفات غذایی خوشمزه مانند ترشی ، سبزی ، ماست ، دوغ و غیره اشتهایشان باز شده و چه بسا بیش از حد هم می خورند. اگر شما نیز جز این دسته از افراد هستید سعی کنید مخلفات را کنار بگذارید و یا جلوی خودتان را نگه دارید و از خوردن بیش از حد بپرهیزید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن