بهداشت و سلامتدهان و دندان

روش های بستن فاصله بین دندان ها

بستن فاصله بین دندان ها ( دیاتسما ) چیست؟

فاصله بین دندان ها که دیاتسما نام دارد باید به اندازه عبور نخ دندان باشد در غیر این صورت تاثیر زیادی در کاهش زیبایی دندان ها و ایجاد مشکلات خواهد داشت. امروزه از تکنیک های مختلفی مانند کامپوزیت و لمینت، اتودنسی، بریج و ایمپلنت دندان برای بستن فاصله بین دندان ها استفاده می شود، جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره هر یک از آن ها تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

انواع روش های درمان بستن فاصله بین دندان ها عبارت اند از :

1 . اصلاح فاصله بین دندان ها با ارتودنسی

ارتودنسی یکی از قدیمی ترین روش های ترمیم دندان ها محسوب می شود که در آن ریشه دندان ها را با استفاده از سیم های مخصوص به محل مورد نظر هدایت می کنند. استفاده از این روش برای آن دسته از افرادی که دندان های بزرگ، کج و نامرتبی دارند توصیه می شود. سیم های ارتودنسی ظاهر زشتی ایجاد می کنند و به همین دلیل بسیاری از افراد برای انجام ارتودنسی دودل می شوند اگر شما نیز جزء این دسته از افراد هستید می توانید از ارتودنسی نامرئی که یک تکنیک جدید می باشد استفاده کنید.این نکته را در نظر داشته باشید که در این روش ظاهر و رنگ دندان ها تغییر نکرده و تنها کجی آن ها برطرف می شود.

بستن فاصله بین دندان ها
بستن فاصله بین دندان ها

2 . درمان دندان های فاصله دار با کامپوزیت و لمینت دندان

یکی دیگر از روش های رفع فاصله بین دندان ها استفاده از مواد کامپوزیت و لمینت دندان می باشد. در این دو روش پزشک مواد کامپوزیت یا لمینت را روی دندان ها می چسباند، این کار برخلاف ارتودنسی ظاهر و رنگ دندان ها را نیز اصلاح می کند. از تفاوت های کامپوزیت و لمینت می توان به جنس مواد، مقاومت در برابر شکستگی و تغییر رنگ اشاره کرد که طبق تحقیقات انجام شده لمینت بهتر می باشد اما اگر نمی خواهید دندان هایتان تراش بخورد از کامپوزیت استفاده کنید.

3 . بستن فاصله بین دندان ها با بریج دندان

در برخی از موارد فاصله به دلیل افتادن یکی یا چندتا از دندان ها ایجاد می شود که در این شرایط باید به جای روکش از پروتزهای دندانی مانند بریج و ایمپلنت استفاده کرد. در تکنیک بریج تاج شبیه به دندان را به ریشه دو دندان کناری متصل می کنند بنابراین ممکن است نیاز به تراش دندان هم باشد.

4 . رفع فاصله بین دندان ها با ایمپلنت دندان

همانطور که اشاره کردیم در تکنیک بریج تاج دندان را به دو دندان کناری وصل می کنند بنابراین زمانیکه که فاصله بیش از یک دندان باشد دیگر نمی توان از تکنیک بریج استفاده کرد و باید به سراغ ایمپلنت بروید. در این روش ابتدا یک فلز از جنس تیتانیوم را در استخوان فک کاشته سپس تاج را روی آن متصل می کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا