بهداشت و سلامتدرمان

روش درمان آب مروارید

روش درمان آب مروارید

یکی از بیماری های مهم مربوط به چشم، آب مروارید یا کاتاراکت است که خود را با کدر کردن عدسی چشم نشان می دهد و می تواند بینایی را مختل کند اما جای نگرانی نیست زیرا یک جراحی سرپایی ساده، روش درمان آب مروارید است. 

یکی از عمده ترین دلایل ابتلا به این بیماری بالا رفتن سن است و بیشتر افراد مسن درگیر این مشکل می شوند. خاکستری یا سفید شدن مردمک چشم از مشخص ترین علائم آب مروارید است که این کدری عبور نور را مختل کرده و بینایی را ضعیف می کند.

اکثر ما ممکن است به این بیماری مبتلا شویم چرا که بالا رفتن سن و سالمندی امری طبیعی است اما در برخی افراد احتمال ابتلا به آب مروارید بیشتر است مثلا کسانی که دیابت دارند، تحت درمان رادیوتراپی هستند، سابقه خانوادگی دارند و یا جراحی چشم انجام داده اند. 

روش درمان آب مروارید

آب مروارید سرطان نیست و از یک چشم به چشم دیگر سرایت نمی کند و استفاده زیاد از چشم ها ربطی به ابتلای به این بیماری ندارد؛ این بیماری درد ندارد و سبب کوری نمی شود اما خطرناک است و باید در زمان مناسب با جراحی درمان شود پس همانطور که گفتیم تنها راه درمان جراحی است که ما در این قسمت تکنیک های جراحی آب مروارید را به شما توضیح می دهیم هر چند هر دو تکنیک نتایج مشابهی دارند :

روش درمان آب مروارید
روش درمان آب مروارید
  1. در این تکنیک یک برش تقریبا بزرگ 12 میلیمتری ایجاد شده و محتویات عدسی آسیب دیده خارج شده و عدسی مصنوعی (لنز) داخل چشم قرار می گیرد، برش ها بخیه شده و سه ماه بعد می توان بخیه ها را برداشت. 
  2. در این تکنیک یک برش کوچک 3 میلیمتری ایجاد شده و محتویات عدسی توسط دستگاه فیکو تخلیه می شود و معمولا بخیه ای هم در کار نیست.

قبل از عمل چشم پزشک باید چشم بیمار را کاملا بررسی کند و از نبود بیماری ها و مشکلات دیگر اطمینان حاصل کند چراکه وجود برخی بیماری ها مانند خشکی و سوزش چشم می تواند در محاسبه لنز چشمی تاثیرگذار باشد. 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا