بهداشت و سلامتدهان و دندان

روش استفاده از نخ دندان

روش استفاده از نخ دندان : نحوه صحیح نخ دندان کشیدن

اگر می خواهید دندانهای سالمی داشته باشید باید علاوه بر مسواک زدن ، روزانه حداقل یکبار نخ دندان بکشید. متاسفانه بسیاری از افراد مزایا ، زمان و روش استفاده از نخ دندان را نمی دانند اگر شما نیز جزء این دسته از افراد هستید تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

استفاده از نخ دندان چه مزایایی به همراه دارد؟

قبل از اینکه روش استفاده از نخ دندان را یاد بگیرید بهتر است کمی با مزایای نخ دندان کشیدن آشنا شوید که عبارت اند از :

1 . مواد غذایی باقی مانده در لا به لای دندان ها را خارج می کند و همین مسئله مانع پوسیدگی دندان و بوی بد دهان می شود.

2 . این کار از خونریزی لثه ها جلوگیری می کند.

3 . میکروب های نفوذ کرده به داخل دهان و پلاک های روی دندان را پاک می کند.

4 . با نخ دندان کشیدن شما مجبور به چک کردن و مطلع شدن از وضعیت دهان و دندان خود می شوید.

5 . مانع بروز بسیاری از بیماری های دهان و دندان می شود.

روش استفاده از نخ دندان :

1 . اول باید مقداری از نخ دندان را به دور دو انگشت وسطی خود بپیچانید.

2 . در این مرحله نخ دندان را محکم با انگشتان خود حفظ کنید و سپس آن را به آرامی و بدون اینکه فشاری به لثه هایتان وارد شود به لا به لای دندان های خود ببرید.

3 . و در نهایت نخ دندان را چندین مرتبه به شکل C شکل تکان دهید سپس بالا و پایین کنید تا همه مواد غذایی باقی مانده از بین دندان هایتان بیرون بیاید.

روش استفاده از نخ دندان
روش استفاده از نخ دندان

چه زمانی باید از نخ دندان استفاده شود؟

زمان استفاده از نخ دندان پیش از مسواک زدن است ، شما باید ابتدا با نخ دندان کشیدن مواد غذایی باقی مانده در بین دندان های خود را بیرون آورده سپس با مسواک زدن از دهان خود خارج کنید. در این شرایط فلوراید موجود در خمیر دندان میکروب های نفوذ کرده به ساختمان دندان را از بین برده و به پیشگیری از پوسیدگی دندان کمک می کند.

همچنین خوب است این نکته را بدانید که هنگام خواب باکتری ها زمان بیشتری برای نفوذ به ساختمان دندان ها را دارند و با توجه به این که بسیاری از افراد تنها یکبار در روز از نخ دندان استفاده می کنند بهتر است این کار را قبل از خواب انجام دهند تا فرصت لازم برای باکتری ها از بین برود.

همچنین زمان استفاده از نخ دندان در کودکان با بزرگسالان متفاوت است. کودکان ممکن است نتوانند به خوبی نخ دندان بکشند  و یا مسواک بزنند و همین امر موجب بازگشتن ذرات غذا خارج شده به لا به لای دندان ها می باشد پس بهتر است آن ها بعد از مسواک زدن به سراغ نخ دندان بروند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن