بهداشت و سلامتپوست و مودرمانزیبایی

راه های درمان لک و پیس

راه های درمان لک و پیس

راه های درمان لک و پیس با توجه به شدت بیماری، محل لکه ها، بزرگی لکه ها، تعداد لکه ها و میزان گستردگی آن انتخاب می شود. واکنش بیماران به درمان ها یکسان نیست به همین دلیل باید برای هر فرد درمان مناسب را پیدا کرد و نسبت به عوارض جانبی درمان ها بیماران را آگاه کرد.

انواع روش های درمان برص یا ویتیلیگو

1- درمان دارویی

  • داروهای خوراکی : پزشک متخصص با توجه به شرایط بیمار و مرحله بیماری داروهایی را برای کنترل بیماری تجویز می کند.
  • کرم های موضعی : مصرف بعضی کرم‌ها مانند کرم‌های کورتیکواستروئید می‌تواند رنگ لکه‌های سفید را برگرداند.

2- درمان با لیزر

مطالعات انجام شده نشان می دهد که درمان لکه های کوچک با لیزر اگزایمر برای مدت 4 ماه و هفته ای دو بار نتیجه معقول و قابل پذیرشی از نظر زیبایی دارد.

3- نوردرمانی با اشعه UVB

پس از معاینه و تجویز فتوتراپی توسط پزشک متخصص، در طی جلسه‌های مشخص‌ شده و به مدت تعیین‌شده، اشعه مصنوعی UVB برای درمان لک و پیس به پوست تابش داده می‌شود. این روش درمانی باعث تحریک و تکثیر سلول های رنگدانه ساز پوستی (ملانوسیت) و تنظیم و مهار سیستم ایمنی پوستی می شود.

4- رنگ‌ زدایی

اگر بیش از 50 درصد بدن درگیر لک و پیس شود به طوریکه نسبت به سایر درمان ها بدن مقاوم باشد و رنگ لک ها تغییر نکند، پزشک این روش درمانی را توصیه می کند. در رنگ زدایی بیمار باید دارویی مانند مونوبنزون را طبق دستور پزشک مصرف کند تا پوست قسمت های سالم بدن کمرنگ شده و نزدیک به رنگ لک و پیس شود. از عوارض این روش درمانی می توان به التهاب و حساس شدن پوست نسبت به نور خورشید اشاره کرد.

راه های درمان لک و پیس
راه های درمان لک و پیس

5- جراحی

اگر هیچکدام از روش های بالا برای بیمار نتیجه بخش نبود، گزینه های زیر متناسب با وضعیت بیمار توسط پزشک معالج انتخاب می شود.

  • انتقال ملانوسیت : پزشک از قسمت های سالم پوست، سلول های رنگدانه ساز پوست را برای رشد به آزمایشگاه می فرستد سپس این سلول ها را به لکه ها تزریق می کند
  • میکروپیگمانتاسیون : در این روش رنگ به داخل پوست تاتو می شود و بیشتر برای لب ها کاربرد دارد.
  • پیوند پوست : جراح قسمت های سالم پوست را جدا کرده و به نواحی سفید پیوند می زند. این روش می توان عوارضی همچون عفونت، باقی ماندن جای زخم یا اختلال در تولید مجدد رنگدانه‌ ها داشته باشد.
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن