بهداشت و سلامتدرمان

راه های درمان آرتروز

راه های درمان آرتروز

راه های درمان آرتروز چیست ؟ آیا می توان غضروف تخریب شده را درمان کرد و  دردهای ناشی از مفصل سائیده شده را کنترل کرد؟ در این مقاله به پاسخ سوالات فوق می پردازیم.

سوال بسیاری از بیماران این است که آیا با کمک داروهای غضروف ساز می توان از سائیدگی بین مفاصل جلوگیری کرد؟ اگر می خواهید پاسخی علمی بشنوید باید بگویی که غضروفی که خراب شد دوباره ساخته نمی شود و با دانش امروز دارویی که بتواند غضروف بسازد، وجود ندارد.

زمانی که سائیدگی مفصل شروع می شود حتی نمی توان جلوی آن را گرفت فقط تا حدودی می توان جلوی پیشرفت و سرعت آن را گرفت. حال سوال اینجاست که چگونه می توان این کار را انجام داد؟

وقتی سائیدگی در کمر، لگن، زانو یا مچ پا است یعنی در مفصل هایی که وزن بدن روی آنهاست می توان با کاهش وزن، تقویت عضلات اطراف مفصل و با کم کردن فشارهایی که به طور روزانه به مفصل وارد می کنیم، جلوی پیشرفت سائیدگی و آرتروز را بگیریم.

این سه راهکار در کنار اینکه جلوی پیشرفت بیماری را می گیرند، دردهای ناشی از بیماری را هم کم و کنترل می کنند در واقع اینها مهمترین راهکار برای کم کردن دردهای آرتروزی می باشد. علاوه بر این 3 راه، راه های دیگری برای کم کردن دردهای آرتروز وجود دارد که در ادامه توضیح می دهیم:

  • محدود کردن حرکات مفصل : برای سائیدگی مچ پا می توان با پوشیدن کفشی مثل پوتین که جلوی حرکات آزاد پا را می گیرد، درد مفصل را تا حدودی کنترل کرد.
  • گرم کردن مفصل : وقتی مفصل زانو سائیده می شود، بستن آن با یک زانو بند می تواند آن را گرم نگه دارد و درد را کم کند. برای مهره های کمر می توان با کیسه آب گرم  درد را کم کرد.
  • روش های طبی و غیر جراحی : استفاده از داروهای مسکن، استفاده از داروهای شل کننده عضلات، فیزیوتراپی، طب سوزنی، ماساژ درمانی
راه های درمان آرتروز
راه های درمان آرتروز

درمان های طبی زمانی موثر است که شدت آرتروز کم باشد اما در مواردی که بیماری پیشرفت کره چاره کار جراحی است.

درمان آرتروز با روش جراحی

جراحی های متنوعی برای درمان آرتروز انجام می شود که ما در این بخش به چند مورد از آنها اشاره می کنیم:

  • تعویض مفصل : وقتی مفصل ران یا زانو کاملا خراب می شود با جراحی تعویض مفصل، استخوان های سطح مفصل را بر می داریم و به جای آنها سطوح مصنوعی کار می گذاریم. این کار موجب می شود درد مفصل کاملا از بین برود و حرکت مفصل بهتر شده و در غالب اوقات کوتاهی و لنگی پا بهتر شود.
  • خشک کردن مفصل : وقتی مفصل مچ دست کاملا از بین رفته، می توان با خشک کردن آن و چسباندن استخوان های خراب شده به هم، درد مفصل را از بین برد البته طبیعی است که با اینکار حرکات مفصل کم شده یا کاملااز بین می رود. از این جراحی در مفاصلی استفاده می شود که پایداری مهمتر از حرکت است.
  • رها کردن مفصل : وقتی مفصل شست پا دچار سائیدگی شدید می شود، با درآوردن قسمتی از سطح مفصلی و رها کردن مفصل می شود درد آن را از بین برد. این جراحی مفصل را ناپایدار می کند پس بیشتر در مفاصلی به کار برده می شود که حرکت در آنها مهم است.
  • تغییر دادن شکل مفصل
  • استئوتومی : در مواردی که سائیدگی با تغییر شکل دادن مفصل همراه است مثل زانوهای پرانتزی، می توان با انجام جراحی هم شکل طبیعی را به زانو برگرداند و هم شدت درد ناشی از سائیدگی را کم کرد.

دانستن این نکته خیلی مهم است که هر کدام از این جراحی ها برای بعضی مفصل ها کاربرد دارند و نمی شود برای هر مفصلی هر جراحی که بخواهیم انجام دهیم 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن