بهداشت و سلامتبیماری هازنان و زایمان

رابطه تغذیه مادر با زردی نوزاد

رابطه تغذیه مادر با زردی نوزاد

در مقاله رابطه تغذیه مادر با زردی نوزاد به این موضوع می پردازیم که آیا غذاهایی که مادر می خورد چه در دوران بارداری و چه در دوران شیردهی با زردی نوزاد ارتباط دارد یا خیر.

پس از این که نوزاد متولد می شود، سلول های قرمز خون فعالیت خود را آغاز می کنند و زمانی که سلول های قرمز پیر تخریب می شوند یک ماده شیمیایی به نام بیلی روبین آزاد می شود. بیلی روبین در بدن همه انسان ها وجود دارد که از طریق کبد پردازش و از طریق ادرار و مدفوع دفع می شود اما کبد نوزاد تازه متولد شده ممکن است نتواند این ماده شیمیایی را پردازش کند و به جای دفع آن، زیر پوست تجمع پیدا کند و باعث زرد شدن پوست صورت و بدن و سفیدی چشم نوزاد شود.

رابطه تغذیه مادر با زردی نوزاد در دوران بارداری 

برخی مادران که در بارداری خود سبزیجات قرمز، هویج یا کلم می خورند و رنگ ادرارشان تغییر می کند، فکر می کنند که این زردی به نوزادشان منتقل می شود اما پزشکان متخصص معتقدند تغذیه مادر در حاملگی بر مسئله زردی گرفتن نوزاد تاثیری ندارد. زردی گرفتن نوزاد بعد از زایمان و به هنگام تبدیل هموگلوبین جنینی به نوزادی اتفاق می افتد و شواهدی وجود ندارد که تصدیق کند خوردن چیزی مانع از زردی گرفتن نوزاد می شود پس این بیماری قابل پیشگیری نیست.

رابطه تغذیه مادر با زردی نوزاد
رابطه تغذیه مادر با زردی نوزاد

زردی نوزاد و شیردهی

مادری که نوزادش به زردی مبتلاست باید در دوره های زمانی مشخص و حتی شب ها به نوزاد شیر دهد چرا که تغذیه بیشتر نوزاد باعث افزایش دفع مدفوع می شود و بیلی روبین ها از بدن نوزاد سریع تر خارج می شوند. نوزاد فقط از طریق شیر مادر تغذیه می کند پس لازم است این شیر غنی و سرشار از مواد مغذی و ویتامین ها باشد که لازمه آن تغذیه صحیح مادر می باشد.

در دورانی که نوزاد زردی دارد بهتر است مادر از گروه غذایی گرمی استفاده نکند و به جای آن از گروه غذایی سرد و معتدل استفاده کند. از جمله گروه غذایی گرم می توان به عسل، تخم مرغ، پسته، بادام، گوشت بوقلمون، آبگوشت، کنجد، بادمجان و توت اشاره کرد همچنین از گروه غذایی سرد می توان به ماهی، لیموترش، لیمو شیرین، ماست، دوغ، هندوانه و انار ترش اشاره کرد.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن