بهداشت و سلامتبیماری ها

دلایل گرفتگی گوش و پیشگیری از آن

دلایل گرفتگی گوش و پیشگیری از آن

گرفتگی گوش یا کیپ شدن گوش با کاهش شنوایی همراه است و همین مسئله افرادی که دچار چنین حالتی می شوند را اذیت می کند. در این مقاله به دلایل گرفتگی گوش و پیشگیری از آن می پردازیم همچنین در صورت تمایل می توانید مطلب درمان گرفتگی گوش با طب سنتی را در کنار این مقاله مطالعه نمایید.

دلایل گرفتگی گوش

  • ورود آب به داخل حفره های گوش
  • التهاب گوش خارجی و بیماری های آن
  • تجمع مایع پشت پرده گوش
  • سرماخوردگی و آنفولانزا
  • حساسیت و آلرژی
  • تغییر فشار هوا

کانال گوش خارجی مشابه یک استوانه افقی است که انتهای آن توسط یک پرده بسته شده است. اگر این کانال را به سه قسمت تقسیم کنیم، یک سوم خارجی آن کانال غضروفی محسوب می شود که شامل پوشش مویی و غدد مترشحه سرومن است. سرومن گوش (جرم گوش) از یک سوم خارجی کانال ترشح می شود و به صورت طبیعی یک فرآیند فیزیولوژیک است همچنین بوی زننده و نافذی دارد که مانع ورود حشرات و گرد و خاک به داخل گوش می شود.

اگر بنا به دلایلی این جرم دستکاری شود و به انتهای گوش فشرده شود (مثل استفاده از گوش پاک کن) دیگر به طور طبیعی از کانال گوش خارج نمی شود و باعث گرفتگی گوش می شود که نیاز به تمیز کردن، شستشو و ساکشن گوش دارد.

دلایل گرفتگی گوش و پیشگیری از آن
دلایل گرفتگی گوش و پیشگیری از آن

در برخی افراد (بیشتر در افراد چاق) ترشح جرم گوش به خصوص بعد از حمام یا استخر بیشتر از حد طبیعی است به طوریکه این افراد از گرفتگی مکرر گوش خود ابزار نگرانی می کنند. در مورد این مسئله باید گفت که ترشح جرم گوش اشکالی ندارد و نیاز به استفاده از گوش پاک کن نیست چراکه با صحبت کردن و حرکت دادن فک ها، جرم اضافی از گوش خارج می شود. توصیه ما این است که حتی بعد از استحمام و استخر هم برای خشک کردن گوش از گوش پاک کن استفاده نکنید و فقط کافی است سرتان را خم کنید و یک پارچه نخی جلوی حفره گوش بگیرید تا آب داخل گوش خارج شود.

 

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن