بهداشت و سلامتدرمانزنان و زایمانسلامت جنسی

درمان پزشکی بسته بودن لوله های رحم

درمان پزشکی بسته بودن لوله های رحم

به منظور برطرف کردن علائم و عوارض انسداد لوله رحمی باید اقدامات درمانی صورت گیرد به همین منظور در این مقاله به راه های درمان پزشکی بسته بودن لوله های رحم پرداخته ایم. روش درمان بستگی به علت انسداد، میزان زخم و چسبندگی ها، سن بیمار، تمایل بیمار به فرزند آوری، شرایط عمومی و سلامت بیمار دارد.

درمان انسداد جزئی لوله های فالوپ

وقتی خانمی به متخصص زنان مراجعه کرده و از علائمی مثل دردهای لگنی، خونریزی های شدید و مداوم، ناباروری و درد به هنگام رابطه جنسی صحبت می کند، پزشک برای قطعی کردن تشخیص خود آزمایشاتی را تجویز می کند. این آزمایشات که شامل عکس رنگی رحم، سونوهیستروگرافی و لاپاراسکوپی می باشد، هم جنبه تشخیصی دارد و هم در موارد خفیف انسداد، جنبه درمانی دارد.

یعنی اگر در طی آزمایش و تصویر برداری مشخص شود که لوله ها بسته است، پزشک با تزریق مایع تلاش می کند تا چسبندگی را از بین ببرد و راه لوله را باز کند یا اگر پزشک متوجه فیبروم یا بافت داخل لوله ها شد، بتواند این بافت و فیبروم را برش داده و از داخل لوله بردارد تا راه لوله باز شود. در موارد خفیف پس از درمان احتمال بارداری طبیعی بالاست به خصوص اگر بیمار جوان باشد.

درمان انسداد شدید لوله های رحمی

در گرفتگی های شدید لوله های فالوپ عمدتا جراح پیشنهاد جراحی لاپاراسکوپی را می دهد که در بسیاری از موارد موفقیت آمیز است حتی اگر لوله ها آسیب دیده باشند، جراح می تواند قسمت آسیب دیده را حذف و قسمت های سالم را به هم متصل کند.

اما با همه اینها گاهی درمان امکانپذیر نیست و پزشک پیشنهاد حذف لوله های فالوپ را از بدن می دهد برای مثال هیدروسالپینکس باعث تجمع مایع در لوله های رحمی می شود که میزان موفقیت درمان IVF را کاهش می دهد به همین دلیل پزشک اقدام به حذف لوله های فالوپ می کند.

درمان پزشکی بسته بودن لوله های رحم
درمان پزشکی بسته بودن لوله های رحم

احتمال بارداری

  • در انسداد خفیف احتمال بارداری طبیعی بالاست
  • امکان بارداری طبیعی در لوله های رحمی که آسیب شدید دیده اند، بسیار کم است به همین دلیل معمولا روش های کمک باروری مثل IVF به این بیماران پیشنهاد می شود. در IVF تخمک های بارور شده به صورت مستقیم در رحم قرار می گیرند به این معنی که لوله های رحمی در بارداری نقش ندارند.
  • اگر زخم و انسداد نزدیک رحم باشد احتمال بارداری بیشتر است تا اینکه زخم و انسداد نزدیک تخمدان باشد

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا