بهداشت و سلامتدرمانزنان و زایمان

درمان فیبروم های رحمی

درمان فیبروم های رحمی

تا زمانی که سایز فیبروئیدها کوچک است و بیمار علائم دردناکی ندارد، بهترین اقدام زیر نظر پزشک بودن است. در صورت رشد فیبروم ها و احساس ناراحتی از جانبشان باید نسبت به درمان فیبروم های رحمی اقدام کنید.

در برخی موارد بیماران نیاز به درمان ندارند و فقط با کنترل مناسب و انجام سونوگرافی های 6 ماه یکبار سرعت رشد میوم ها کنترل می شود اما گاهی اوقات ممکن است که فیبروم ها در مدت کوتاه افزایش سایز قابل توجه داشته باشند که در این صورت ممکن است که نیاز به دارو درمانی باشد. اگر فرد علائم بسیار شدیدی داشته باشد ممکن است که نیاز به جراحی باشد.

روش های درمان فیبروم رحمی

  1. درمان انتظاری : در مواردی که فیبروم ها بدون علامت است و فقط با کمک سونوگرافی سایز میوم ها کنترل می شود.
  2. درمان دارویی : در مواردی که این بیماری سیکل های پریودی را به هم می ریزد و خونریزی های شدید پریودی به همراه لخته را به دنبال دارد، برخی داروها می توانند در بهبود علائم کمک کننده باشند.
  3. درمان جراحی : به کمک جراحی فیبروم ها از ناحیه رحم جدا و از بدن خارج می شود که به آن جراحی میومکتومی می گویند.

باید این نکته را متذکر شویم که اکثر فیبروم ها نیازی به درمان جراحی ندارند پس خانم های عزیز نگران نباشید و از بدخیم شدن فیبروم ها هم نترسید چون معمولا این اتفاق به ندرت و بعد از سنین یائسگی رخ می دهد به خصوص در خانم هایی که از قبل فیبروم داشتند که به صورت ناگهانی پس از یائسگی رشد می کند.

درمان فیبروم های رحمی
درمان فیبروم های رحمی

انواع روش های جراحی میوم رحمی

  1. لاپاراتومی یا جراحی به روش باز
  2. لاپاراسکوپی یا جراحی به روش بسته 

معمولا در زنانی که قصد بچه دار شدن دارند، در خانم های جوانی که تازه ازدواج کرده اند یا دخترانی که ازدواج نکرده اند، درمان فیبروم رحم به صورت خروج فیبروم ها است که جراحی میومکتومی نام دارد و سعی می شود رحم به دلیل حفظ قدرت باروری خارج نشود.

ولی در خانم هایی که در سنین بعد از یائسگی هستند یا قصد بچه دار شدن ندارند، ممکن است عمل جراحی میومکتومی راه درمانی نباشد و برای درمان قطعی باید برداشت رحم انجام شود.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

در صورت بروز علائمی مثل خونریزی های غیر عادی، افزایش میزان خونریزی، دفع لخته یا فاصله کمتر از 21 روز در پریود هایتان حتما باید به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید. میزان خونریزی طبیعی قاعدگی در هر فردی در هر ماه باید حدود 80 سی سی یا کمتر باشد پس اگر کسی خونریزی شدید و بیشتر از این میزان دارد باید به پزشک مراجعه کند چون بعضی وقت ها این خونریزی ها می توانند در دراز مدت باعث کم خونی و افت شدید هموگولوبین شوند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن