بهداشت و سلامتدرمان

درمان خانگی سیاتیک

سیاتیک چیست؟

درد سیاتیک به علت تحریک یا فشار بر روی عصب سیاتیک به وجود می آید که معمولا یک قسمت بدن را تحت تاثیر قرار می دهد. از مهمترین عوامل این بیماری می توان به بالا رفتن سن، تنگی نخاع، سیگار کشیدن، فتق دیسک و صدمه خوردن اشاره کرد. جهت آشنایی با درمان خانگی سیاتیک تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

درمان خانگی سیاتیک با کمپرس داغ یا سرد

استفاده از کمپرس داغ یا سرد یکی از روش های خانگی درمان سیاتیک می باشد. با این روش درد و التهاب سیاتیک کاهش یافته و عضلاتی که باعث تحریک عصب سیاتیک شده اند، شل می شوند. همچنین کمپرس سرد نیز ورم اطراف عصب را از بین میبرد.

شما می توانید به صورت متناوب از کمپرس داغ یا سرد استفاده کنید، هر 15 الی 20 دقیقه یکبار یکی از آن ها را روی محل مورد نظر قرار دهید تا بهبودی کامل حاصل شود.

کاهش درد سیاتیک با زردچوبه

زردچوبه یک ادویه شگفت انگیز با خواص فراوان است که یکی از آن ها درمان سیاتیک می باشد. این ادویه به دلیل داشتن خاصیت ضد التهابی و ماده ای به نام کارکامین، تاثیر زیادی در کاهش درد و التهاب دارد.

برای استفاده از این روش کافی است یک قاشق چای خوری زردچوبه را به یک لیوان شیر اضافه کرده و پس از جوشاندن میل نمایید، در صورت تمایل می توانید از عسل برای مزه دار کردن نوشیدنی خود استفاده کنید. روزی یک یا دوبار اینکار را انجام دهید تا به نتیجه برسید.

این نکته را در نظر داشته باشید که مصرف زردچوبه برای بیماران مبتلا به دیابت یا سنگ صفرا ممنوع می باشد. این افراد می توانند از سایر روش های درمان خانگی سیاتیک استفاده کنند.

روش های خانگی درمان سیاتیک

درمان خانگی سیاتیک با شنبلیله

امروزه بسیاری از افراد از شنبلیله برای درمان انواع بیماری ها استفاده می کنند که سیاتیک نیز از این قائله مستثنی نیست. این ماده طبیعی به دلیل داشتن خاصیت ضد التهابی تاثیر زیادی در کاهش درد سیاتیک دارد. در این روش ابتدا باید پودر شنبلیله را با مقداری شیر گرم کنید تا به شکل خمیر در بیاید، ضماد را روی نواحی مورد نظر بمالید و پس از چند ساعت بشویید. هر روز اینکار را انجام دهید تا به هدفتان دست یابید.

درمان خانگی سیاتیک با والریان

ریشه والریان یا علف گربه خاصیت آرامبخشی داشته و به همین دلیل می تواند به بهبود دردهای مزمن ناشی از گرفتگی عضلات مانند سیاتیک کمک کند. شما می توانید با مشورت با پزشک خود، چند روز در هفته از مکمل والریان برای کاهش درد سیاتیک خود استفاده نمایید. همچنین مصرف چای والریان نیز می تواند موثر باشد.

رفع درد سیاتیک با کرم کپسایپین

کپسایپین نوعی مسکن طبیعی است که باعث کاهش سطح انتقال دهنده عصبی که پیام درد را منتقل می کند، می شود. شما می توانید کرم حاوی کپسایپین را تهیه کرده و آن را روزی چند بار روی نواحی مورد نظر بمالید. این نکته را در نظر داشته باشید که این کرم باعث سوزش پوست می شود بنابراین آن را روی پوست سوخته و یا حساس نمالید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا