بهداشت و سلامتدرمان

درمان بیماری صرع

درمان بیماری صرع

سندروم های تشنجی متعددی (حدود 13 یا 14 نوع) در گروه های سنی مختلف وجود دارند و اولین اقدام برای درمان بیماری صرع تشخیص سندرم تشنجی می باشد. صرع های مختلف درمان های مختلف و طول درمان مختلفی دارند.

درمان های صرع

1- درمان های دارویی 

  • اکثر صرع های ارثی با توجه به اینکه حمله صرع از تمام مغز نشأت می گیرد، دارو درمانی می شوند

2- درمان های غیر دارویی

  • درمان های تحریکی : این روش در سال های اخیر توسعه یافته مثل روش VNS یا تحریک عصب واگ که به خصوص در کودکان استفاده می شود و می تواند به عنوان درمان کمکی بار حملات صرع را در صرع های مقاوم کم کند.
  • درمان جراحی : این درمان برای بیمارانی هست که صرع های ناحیه ای دارند یعنی صرع از یک کانون مشخص در مغز شروع می شود و بعد به تمام مغز منتشر می شود البته به شرطی که آن نقطه ای که قرار است در جراحی برداشته شود روی قسمت های حساس مثل مناطق حرکتی دست و پا، مناطق تکلمی و مناطق بینایی قرار نگرفته باشد.
  • شیوه زندگی : عواملی مثل خستگی مفرط، استرس بالا، بدخوابی، کم خوابی و بی خوابی بسیار بسیار در تحریک و تشدید حملات صرع اثر دارد. با تحلیل فرهنگ های مختلف در کشور های مختلف می توان نتیجه گرفت که برخی غذاها در حملات صرع اثر دارد. این مسئله در طب اسلامی هم مورد بررسی قرار گرفته و گفته می شود خوردن غذاهای با طبع سرد مثل ماهی، برنج، ذرت، ماست، دوغ، گوجه فرنگی و … باعث تشدید حملات صرع می شود.
درمان بیماری صرع
درمان بیماری صرع

از دیگر مواردی که بیمار صرعی باید مراعات کند، پرهیز از هوای آلوده و بوی دود می باشد. دود سیگار، اسفند، قلیان و … همگی منجر به تشدید حملات صرع می شوند.

خانم هایی که مبتلا به بیماری صرع هستند و قصد بارداری و شیردهی دارند باید حتما قبل از باردرای تحت نظر متخصص مغز و اعصاب قرار بگیرند و در صورت مصرف دارو، داروهایی تجویز شود که به نوزاد در دوران جنین و شیردهی آسیب نرساند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن