بهداشت و سلامتدهان و دندان

حساسیت دندانی چیست؟

حساسیت دندانی چیست؟

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که دندان هایتان هنگام نوشیدن یا خوردن مواد غذایی سرد یا گرم تیر بکشد، این عارضه که در اصطلاح حساسیت دندانی نام دارد به دلیل تحریک شدن عصب دندان به وجود می آید. در ادامه همین مطلب علل تحریک عصب دندان و روش های درمان آن را برایتان آورده ایم جهت کسب اطلاعات بیشتر همراه ما باشید.

علل تیر کشیدن دندان عبارت اند از :

1 . پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان یکی از بیماری های شایع است که اگر به موقع درمان نشود مینای دندان را از بین می برد، در این شرایط مغز دندان به کوچکترین تغییرات دمای دهان هم واکنش نشان می دهد.

2 . شکستگی دندان

همانطور که اشاره کردیم مینای دندان به عنوان یک محافظ عمل می کند بنابراین در صورت شکستگی یا ترک خوردن دندان، سرما و گرما روی مغز دندان تاثیر می گذارند.

3 . حساسیت دندانی (از بین رفتن مینای دندان)

بسیاری از افراد سعی می کنند دندان هایشان را به صورت محکم و خشن مسواک بزنند تا سفیدتر شود در صورتی که این روش کاملا غلط بوده و باعث از بین رفتن مینای دندان و آسیب پذیر شدن مغز دندان می شود.

4 . دندان قروچه

دندان قروچه یکی دیگر از دلایل ساییده شدن مینای دندان است، فرد مبتلا به این مشکل دندان های خود را به صورت محکم روی هم فشار می دهد که وی باید قبل از بین رفتن مینای دندان برای درمان اقدام کند.

حساسیت دندانی
حساسیت دندانی

5 . بلیچینگ دندان

برخی از افراد از تکنیک بلیچینگ برای سفید کردن دندان های خود استفاده می کنند که ممکن است این روش باعث ایجاد حساسیت دندانی به صورت موقت شود.

6 . حساسیت دندانی ( بیماری های لثه )

لثه ها از دندان ها در برابر سرما و گرما محافظت می کنند بنابراین اگر مشکلی برای آن ها پیش بیاید، دندان در برابر تغییرات دمای دهان آسیب پذیر می شوند.

7 . درمان های دندانپزشکی

ممکن است برخی از درمان دندانپزشکی مانند ارتودنسی و عصب کشی دندان حساسیت دندانی به وجود آوردند که آن هم به صورت موقت بوده و جای هیچ گونه نگرانی نیست.

8 . مصرف مواد غذایی اسیدی :

نوشیدنی و موادغذایی اسیدی مانند نوشابه باعث از بین رفتن مینای دندان می شوند بنابراین بهتر است مصرف آن ها را تا حد زیادی کاهش دهید.

حسایت دندانی چگونه درمان می شود؟

همانطور که مطالعه کردید آسیب دیدن یا از بین رفتن مینای دندان باعث ایجاد حساسیت دندانی می شود بنابراین شما باید با روش های مختلف مانند رعایت بهداشت دهان و دندان به صورت اصولی، پرهیز از خوردن یا نوشیدن مواد غذایی اسیدی و درمان به موقع بیماری های دهان و دندان از بروز این اتفاق جلوگیری کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا