بهداشت و سلامتزنان و زایمان

جراحی کیست تخمدان

جراحی کیست تخمدان

جراحی کیست تخمدان یا سیستکتومی برای درمان و حذف کیست از تخمدان و با تشخیص پزشک انجام می شود . این روش درمانی بهترین گزینه برای کسانی است که می خواهند در آینده باردار شوند یا تمایلی برای حذف تخمدان ها ندارند . 

زمانی که پزشک از روش هایی مثل دارو درمانی در درمان و کنترل علائم کیست ها نتیجه نمی گیرد مثلا در مواردی که کیست سرطانی باشد و یا اندازه آن به قدری بزرگ شده که به اندام های دیگر آسیب می زند ، پزشک گزینه جراحی را در دستور کار قرار می دهد . 

انواع روش جراحی کیست تخمدان

  1. جراحی به روش برش شکمی : که با عنوان سنتی از آن یاد می شود، جراح برای دیدن کیست و انجام جراحی برشی بزرگ در ناحیه تخمدان و روی شکم ایجاد می کند سپس کیست ها را از روی تخمدان با برش جدا کرده و حذف می کند و در پایان محل برش ها بخیه می خورد .
  2. جراحی به روش لاپاراسکوپی : در این روش چند برش کوچک میلیمتری بر روی شکم ایجاد می شود و جراح با دیدن محل جراحی و تخمدان ها در مانیتور ، ابزارهای جراحی را وارد شکم می کند و اقدامات لازم را جهت برش و حذف کیست ها انجام می دهد . گاهی اندازه کیست به قدری بزرگ است که باید چند تکه شده و خارج شوند . 

قبل از انجام جراحی پزشک در مورد عوارض جراحی با بیمار صحبت می کند چراکه ممکن است بخشی از تخمدان ها به هنگام حذف کیست ها آسیب ببینند یا در موارد خاص جراح حذف خود تخمدان را اقدامی پیشگیرانه برای پخش نشدن سرطان می داند . همه اینها در طول جلسات قبل از عمل باید گفته شود مثلا برخی زنان تمایل دارند که در آینده صاحب فرزند شوند که اگر تخمدان ها حذف شود این امکان وجود ندارد، پس باید موضوع را به پزشک گفته و راه های درمانی دیگر را در نظر بگیرید .

جراحی کیست تخمدان
جراحی کیست تخمدان

تفاوت این دو روش جراحی 

در لاپاراسکوپی چون بخیه و برش های بزرگ وجود ندارد ، طول نقاهت و استراحت کوتاه است و بیمار درد زیادی را احساس نمی کند . در روش سنتی جراح مستقیما کیست ها و تخمدان را می بیند و نسبت به حذف آنها اقدام می کند اما در لاپاراسکوپی جراح دید مستقیم ندارد و به کمک مانیتور محل جراحی را می بیند و ممکن است تعدادی کیست از دید جراح دور بماند .

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن