بهداشت و سلامتدرمان

جراحی پیوند ریه

جراحی پیوند ریه

جراحی پیوند ریه یک عمل نجات بخش برای بیماری های ریوی شدید و غیر قابل درمان مانند بیماری های انسدادی ریه، فیبروز ریه، سرطان ریه و سایر بیماری های این عضو از بدن می باشد که امروزه در مراکز متعددی در دنیا انجام می شود. با توجه به اینکه پیوند ریه عمل جراحی بزرگ و پیچیده ای محسوب می شود، ممکن است عوارض متعددی در حین و یا بعد از عمل و بیهوشی ایجاد شود.

مراحل انجام عمل پیوند ریه

  1. بعد از اینکه بیمار توسط پزشک فوق تخصص ریه کاندید پیوند ریه تشخیص داده شد، بیمار به درمانگاه پیوند واقع در بخش جراحی قلب بیمارستان مراجعه می کند و توسط پزشکان مسئول پیوند ریه ویزیت و تحت آزمایشات مختلف و مشاوره های پزشکی قرار می گیرد.
  2. بعد از انجام این اقدامات در صورتی که بیمار توسط پزشکان تیم پیوند مناسب تشخیص داده شد، در لیست پیوند قرار می گیرد و سپس بر اساس شدت بیماری و همچنین فراهم شدن عضو مناسب از نظر یکسان بودن گروه خون و سایر موارد، تحت عمل پیوند قرار می گیرد.
  3. بیمار بعد از انجام پیوند داروهای متعددی شامل داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی برای جلوگیری از پس زدن پیوند، آنتی بیوتیک و داروهای مختلف دیگر دریافت می کند
  4. بیماران به طور دوره ای باید تحت آندوسکوپی ریه قرار گیرند تا پزشکان از سلامت و یا بروز علائم اولیه پس زدن ریه آگاه شوند

عوارض پیوند ریه

با توجه به داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی که برای جلوگیری از پس زدن یا دفع پیوند داده می شود، این امکان وجود دارد عفونت های مختلف باکتریایی، ویروسی و قارچی ایجاد شود. عارضه دیگر پیوند پس زدن است که به واسطه فعال شدن سیستم ایمنی فرد گیرنده پیوند در برابر آنتی ژن های ریه پیوندی ایجاد می شود که می تواند به صورت حاد یا مزمن باشد.

جراحی پیوند ریه
جراحی پیوند ریه
  • در نوع حاد بیمار در عرض چند روز یا چند هفته دچار افزایش علائم تنفسی به صورت تنگی نفس، سرفه و تب می شود که پس از تشخیص قطعی معمولا با افزایش داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی، فرد درمان می شود.
  • در عارضه دفع پیوند مزمن بیمار به طور تدریجی دچار تنگی مجاری هوایی کوچک می شود که این علائم از دلایل مهم شکست پیوند ریه در دراز مدت محسوب می شود.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن