جراحی زیباییزیبایی

جراحی اسلیو معده – مزایا و معایب ؟

جراحی اسلیو معده یک روش جراحی برای درمان بیماری چاقی است. بیماری چاقی که در نتیجه تداخل عوامل محیطی و ژنتیک با هم بوجود می آید دومین علت مرگ قابل پیشگیری در دنیا می باشد

با درمان چاقی می توان از بسیاری از بیماری ها دیگر پیشگیری نمود و بسیاری از بیماری ها از جمله دیابت را تا حدودی درمان نمود. اثر ژنتیک روی چاقی بسیار زیاد است به گونه ای والدین چاق به احتمال 80-90 درصد دارای فرزندان چاق خواهند بود تحقیقا نشان می دهد که چاقی می تواند منجر به کاهش طول عمر گردد به گونهای به طور میانگین افراد بسیار چاق و دارای وزن بالا 9-20 سال کمتر از افراد نرمال با وزن طبیعی عمر می کنند.
از جمله مشکلاتی که چاقی به وجود می آورد می توان سکته قلبی ناگهانی ، فشار خون بالا ، ساییدگی مفاصل ، وارس و زخم های واریسی در رگ ها پا ، اختلال تنفس هنگام خواب و از و تنگی نفسی که باعث از خواب پریدن می شود / بی اختیاری ادراری و بسیاری از موارد دیگر را نام برد و همچنین چاقی از لحاظ روانی نیز اثراتی از جمله کاهش اعتماد به نفش و محدودیت مشارکت در فعالیت های جمعی برای فرد ایجاد می نماید.
درمان های بسیاری از جمله سنتی که مربوط به سبک زندگی است و جراحی برای درمان چاقی جود دارد که یکی از آن ها جراحی ای مربوط به معده است که می توان از آن ها به گاستروکتومی(عمل جراحی برداشتن معده) است که به دو صورت کامل و نسبی انجام می شود که به نوع نسبی آن جراحی اسلیو معده نیز می گویند.

عمل جراحی اسلیو معده چیست؟

اسلیو در لغت به معنای جیب است و تعریف این عمل در لغت به معنی عمل جراحی برداشتن معده به شکل آستینی می باشد. عمل جرای اسلیو معده نوعی ازعمل جراحی است که در آن قسمت اعظم معده حدود 70-85 درصد آن را برمی دارند و در نتیجه فضای معده کاهش و توانایی و اشتهای فرد برای خوردن غذا کم می شوند. دلیل کاهش اشتها در این عمل این است که قسمتی از معده که برداشته می شود حاوی سلول های ترشح کننده ماده ای هستند که باعث احساس گرسنگی می شود که با حذف این ماده اشتهای فرد و احساس گرسنگی او بسیار کم می شود.

جراحی اسلیو معده
جراحی اسلیو معده

شیوه انجام عمل جراحی بستگی به شرایط بیمار و تشخیص پزشک و تخصص وی دارد که می تواند به دو صورت باز(لاپاراتومی) که در آن شکم را با برش باز می کنند تا به معده دسترسی داشته باشند و بسته(لاپاراسکوپی) که در آن دستگاه دارای دوربیا و ابزار از یک برش کوچ وارد بدن می شود و در آن هدایت می شود تا به ناحیه مربوطه برسد انجام می شود و در هر دو روش قسمتی از تنه معده برداشته می شود و گنجایش آن به اندازه قابل توجهی کاهش می یابد و پس از برش قسمت مذکور معده را با بخیه های مخصوص می بندند تا فرایند جوش خوردن صورت بپذیرد.
پس از انجام این عمل جراحی انتظار می رود در صورت رعایت صحیح و کامل مراقبت ها و محدودیت های پس ازعمل مقدار 80 درصد از میزان اضافه وزن طی مدت زمان 18 ماه کاهش پیدا کند و شخص به وزن متعادلی برسد.

چه کسانی می توانند عمل اسلیو معده را انجام بدهند؟

اشخاصی که شاخص BMI آن ها بیشتر از 40 باشد یعنی اشخاص خیلی چاق در صورت داشتن تصمیم به انجام این عمل می توانند آن را انجام بدهند همچنین کسانی که BMI بین 34 تا 40 دارند نیز در صورت داشتن مشکلات سلامتی که با این عمل رفع می شود در صورت تشخیص پزشک می توانند این عمل را انجام بدهند.(BMI از طریق فرمول وزن بر حسب کیلوگرم تقسیم بر قد بر حسب متر به توان 2 محسابه می گردد.)
عمل جرای اسلیو معده یک عمل برگشت ناپذیر است و نیاز به تغییر سبک زندگی و محدودیت های زیاد خوراکی پس از عمل دارد و نیازمند اراده قوی در انجام عمل و پیروی از دستورات پس ازعمل برای کسب نتایج مطلوب است.

عمل جراحی اسلیومعده چه مزایا و چه معایبی دارد ؟

معایب
دسته ای از عوارض که برای تمام اعمال جراحی وجود دارند برای این عمل جراحی نیز وجود دارند از جمله خطرات بی هوشی و ایجاد لخته در هنگام عمل و عفونت و زخم ها که با رعایت نکات ساده می توان از ان ها پیشگیری نمود.
این عمل جراحی برگشت پذیر نیست و پس از شکست و ناراضی بودن پس از عمل امکان بازگشت وجود ندارد.
دسته ای از مشکلات گوارشی ممکن است پس از عمل ایجاد شومند از جمله پس زده شدن غذا از معده به مری که در دراز مدت می تواند منجر به زخم مری شود و حالت تهوع و استفراغ و یبوست و سوهاضمه و سنگ کیسه صفرا ممکن است برای فرد مشکل ساز شوند همچنین ناتوانی در خوردن برخی از غذاها بخاطر عمل تحمل دستگاه گوارش ممکن است ایجاد گردد.
ممکن است پس از افزایش وزن سریع افتادگی پوست برای فرد رخ بدهد و همچنین امکان بازگشت وزن نیز در برخی از موارد وجود دارد.

عمل اسلیو معده
عمل اسلیو معده

مزایا
کاهش سریع وزن بلافاصله پس از عمل جراحی که با عمل های دیگر از جمله سوییچ دوازدهه پس از مدتی می توان این کاهش وزن را سرعت بخشید.
معده در دستگاه گوارش حفظ می شود و آناتومی دستگاه گوارش به صورت طبیعی باقی می ماند.
محدود شدن مصرف مواد غذایی و وعده های غذایی با مقدار کم و با فاصله زیاد
کاهش سریع وزن و از دست دادن قسمت زیادی از اضافه وزن
به قسمت های دیگر دستگاه گوارش آسیب وارد نمی گردد و همچنین اجسام خارجی برای عملکرد صحیح در دستگاه گوارش درون آن قرار نمی گیرند.
باعث پیشگیری از بسیاری از سرطان که مرتبط با اضافه وزن هستند می شود از جمله سرطان پروستات و پستان و روده بزرگ و آندومتر و پانکراس (لوزالمعده)
در درمان و تعدیل و پیشگیری بسیاری از بیماری ها از جمله دیابت و آرتریت روماتویید و ساییدگی مفاصله و … نقش دارد.

مراقبت های لازم  قبل از عمل جراحی

تقریبا از یک الی دو هفته پیش از عمل جراحی رژیم غذایی عمل جراحی اسلیو معده به فرد داده می شود تا شرایط دستگاه گوارش را برای عمل آماده کنند.
بیمار باید از شب قبل از عمل ناشتا باشد چیزی نخورد حتی از نوشیدن آب نیز باید صرف نظر کند زیرا در این صورت ممکن است هنگام عمل جراحی مقداری غذا در معده باقی مانده باشد که عمل باعث بازگشت محتویات معده به مری به بالا شود و این محتویات به دلیل بیهوشی در حیت عمل به ریه انتشار یابد و باعث عفونت ریه شود ک زندگی فرد را تهدید می کند.
برای مصرف داروها شب قبل از عمل جراحی حتما با پزشک خود مشورت کنید زیرا ممکن است این کار باعث لغو عمل گردد.
فرد باید فرم رضایت نامه قبل از عمل که نشان دهنده آگاهی و پذیرش تمام عوارض و خطرات است را امضا کند.
یک رگ باز و خوب بدن توسط پرستاران برای تزریق دارو و سرم تراپی در اتاق عمل انتخاب می شود.
سایر کار های قبل از عمل نیز برای بیمار انجام می شود از جمله دستبند شناسایی و خارج کردن زیورالات و آموزش های روتین قبل از عمل و در نهایت فرد برای عمل جراحی اسلیو معده به اتاق عما فرستاده می شود.

جراحی کوچک کردن معده
جراحی کوچک کردن معده

مراقبت های لازم پس از عمل جراحی :

پس از عمل جراحی اسلیو معده مدت زمان بستری در بیمارستان متفاوت است و بستگی به نظر جراح دارد در برخی موارد ممکن است در همان روز فرد مرخص شود(سرپایی) ولی به صورت کلی بهترین زمان بستری 3 روز پس از عمل جراحی است.
اندکی پس از عمل جراحی به فرد توصیه می شود حرکت کند تا از ایجاد لخته خون جلوگیری شود و به فرد لگن نمی دهند تا برای تخلیه ادرار مجبور به حرکت شود.
تکنیک های کنترل درد پس از عمل جراحی اسلیو معده به فرد باید آموزش داده شود و داروهای مسکن با دوز های مختلف با توجه به شرایط بیمار به وی داده می شود.
رژیم غذایی پس از عمل جراحی بسیار مهم است و فرد باید آن را رعایت کند با توجه به ایمک عمل روی ساختمان دستگاه گوارش صورت گرفته است مدت زمان و محدودیت های این رژیم از رژیم های مربوط به سایر عمل های جراحی بیشتر است.
هفته اول فرد باید مایعات رقیق بنوشد ولی همه مواد مورد نیاز بدن را از راه های گوناگون تامین نماید و برای مقابله با کم آبی بدن فواصل زمانی نوشیدن آب در روز را کاهش دهد.
هفته دوم نیز فرد باید ز مایعات و مکمل ها و ویتامین ها استفاده نماید.
هفته سوم فرد می تواند از غذاهای بسیار نرم استفاده نماید.
هفته چهارم رژیک غذایی کمی متعادل می شود و فرد غذاهای نرم به همراه تن ماهی و تخم مرغ آب پز و مرغ آب پز پوره شده را می تواند مصرف نماید.
پس از هفته چهارم فرد می تواند از رژیم غذایی عادی استفاده نماید ولی باید مقدار این غذا بسیار کم باشد و روزی 3 وعده غذا میل کند و حتما در رژیم خود از سبزیجات و میوه ها در رژیم خود استفاده نماید و آب زیاد بنوشد.
خوردن غذاهای جامد به دلیل آن که مدت زمان ماندن آن ها در معده بیشتراست بیشتر ز غذاهای مایع توصیه می شود و حتما از خوردن مایعات همراه غذا پرهیز شود و در صورت نیاز یک ساعت قبل یا بعد از غذا مصرف شود.
توصیه می شود فرد پس از غذا خوردن مدتی بخوابد تا مدت زمان تخلیه غذا از معده را در حدود20-30 دقیقه کاهش دهد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن