جراحی زیباییزیبایی

جراحی اسلیو معده – مزایا و معایب ؟

جراحی اسلیو معده

جراحی اسلیو معده یک روش جراحی برای درمان بیماری چاقی است. بیماری چاقی که در نتیجه تداخل عوامل محیطی و ژنتیک با هم بوجود می آید دومین علت مرگ قابل پیشگیری در دنیا می باشد. با درمان چاقی می توان از بسیاری از بیماری ها دیگر پیشگیری نمود و بسیاری از بیماری ها از جمله دیابت را تا حدودی درمان نمود.

اثر ژنتیک روی چاقی بسیار زیاد است به گونه ای والدین چاق به احتمال 80 الی 90 درصد دارای فرزندان چاق خواهند بود. تحقیقات نشان می دهد که چاقی می تواند منجر به کاهش طول عمر گردد به گونه ای که به طور میانگین افراد بسیار چاق و دارای وزن بالا 9 الی 20 سال کمتر از افراد نرمال با وزن طبیعی عمر می کنند. از جمله مشکلاتی که چاقی به وجود می آورد می توان به :

 • سکته قلبی ناگهانی
 • فشار خون بالا
 • ساییدگی مفاصل
 • وارس و زخم های واریسی در رگ ها پا
 • اختلال تنفس هنگام خواب
 • تنگی نفسی که باعث از خواب پریدن می شود
 • بی اختیاری ادراری

و بسیاری از موارد دیگر را نام برد و همچنین چاقی از لحاظ روانی نیز اثراتی از جمله کاهش اعتماد به نفش و محدودیت مشارکت در فعالیت های جمعی برای فرد ایجاد می نماید. درمان های بسیاری از جمله سنتی که مربوط به سبک زندگی است و جراحی برای درمان چاقی وجود دارد که یکی از آن ها جراحی ای مربوط به معده است که می توان از آن ها به گاستروکتومی (عمل جراحی برداشتن معده) اشاره کرد که به دو صورت کامل و نسبی انجام می شود که به نوع نسبی آن جراحی اسلیو معده نیز می گویند.

عمل جراحی اسلیو معده چیست؟

اسلیو در لغت به معنای جیب است و تعریف این عمل در لغت به معنی عمل جراحی برداشتن معده به شکل آستینی می باشد. عمل جرای اسلیو معده نوعی از عمل جراحی است که در آن قسمت اعظم معده حدود 70-85 درصد آن را برمی دارند و در نتیجه فضای معده کاهش و توانایی و اشتهای فرد برای خوردن غذا کم می شوند. دلیل کاهش اشتها در این عمل این است که قسمتی از معده که برداشته می شود حاوی سلول های ترشح کننده ماده ای هستند که باعث احساس گرسنگی می شود که با حذف این ماده اشتهای فرد و احساس گرسنگی او بسیار کم می شود.

جراحی اسلیو معده
جراحی اسلیو معده

چه کسانی می توانند عمل اسلیو معده را انجام بدهند؟

اشخاصی که شاخص BMI آن ها بیشتر از 40 باشد یعنی اشخاص خیلی چاق در صورت داشتن تصمیم به انجام این عمل می توانند آن را انجام بدهند همچنین کسانی که BMI بین 34 تا 40 دارند نیز در صورت داشتن مشکلات سلامتی که با این عمل رفع می شود در صورت تشخیص پزشک می توانند این عمل را انجام بدهند. (BMI از طریق فرمول وزن بر حسب کیلوگرم تقسیم بر قد بر حسب متر به توان 2 محسابه می گردد.)
عمل جرای اسلیو معده یک عمل برگشت ناپذیر است و نیاز به تغییر سبک زندگی و محدودیت های زیاد خوراکی پس از عمل دارد و نیازمند اراده قوی در انجام عمل و پیروی از دستورات پس از عمل برای کسب نتایج مطلوب است.

مزایا و معایب

 • کاهش سریع وزن بلافاصله پس از عمل جراحی که با عمل های دیگر از جمله سوییچ دوازدهه پس از مدتی می توان این کاهش وزن را سرعت بخشید.
 • معده در دستگاه گوارش حفظ می شود و آناتومی دستگاه گوارش به صورت طبیعی باقی می ماند.
 • محدود شدن مصرف مواد غذایی و وعده های غذایی با مقدار کم و با فاصله زیاد
 • کاهش سریع وزن و از دست دادن قسمت زیادی از اضافه وزن
 • به قسمت های دیگر دستگاه گوارش آسیب وارد نمی گردد و همچنین اجسام خارجی برای عملکرد صحیح در دستگاه گوارش درون آن قرار نمی گیرند.
 • باعث پیشگیری از بسیاری از سرطان که مرتبط با اضافه وزن هستند می شود از جمله سرطان پروستات و پستان و روده بزرگ و آندومتر و پانکراس (لوزالمعده)
 • در درمان و تعدیل و پیشگیری بسیاری از بیماری ها از جمله دیابت و آرتریت روماتویید و ساییدگی مفاصله و … نقش دارد.

اسلیو معده یک جراحی همراه با بیهوشی است که علاوه بر عوارض بیهوشی با عوارض دیگری هم همراه است که ما در مقاله ای جدا به طور کامل در مورد عوارض جراحی اسلیو معده صحبت کرده ایم که در صورت تمایل می توانید آن را مطالعه نمایید.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن