بهداشت و سلامتبیماری ها

تومور گوش چیست

تومور گوش چیست

تومور گوش چیست ؟یک بیماری نادر است و خیلی کم اتفاق می افتد اما یک بیماری جدی است و نیاز به پیگیری سریع و درمان دارد. در این مقاله به انواع تومور گوش، علل، علائم و روش های درمان مربوط به هر کدام از آنها می پردازیم. 

تقسیم بندی های زیادی در مورد انواع تومورهای ناحیه گوش وجود دارد. یکی از تقسیم بندی ها مربوط به محل درگیر با تومور است؛ برخی تومورها در گوش خارجی (یعنی همان قسمتی که ما می بینیم) اتفاق می افتد، برخی تومور ها در گوش میانی و برخی دیگر در گوش داخلی اتفاق می افتند. تقسیم بندی دیگر در مورد خوش خیم یا بدخیم (سرطانی) بودن تومورهای گوش است که در ادامه توضیح بیشتری می دهیم.

انواع تومور گوش

1_ تومور خوش خیم : تومورهای خوش خیم هم در گوش خارجی و هم در گوش میانی ممکن است تشکیل شوند که عوارض آنها افت شنوایی یا تجمع بیش‌ از حد جرم در گوش می باشد. چند نمونه تومور خوش خیم را در ادامه معرفی می کنیم : 

 • تومور گلوموس که توموری خوش خیم در گوش میانی است
 • تومور عصب شنوایی یا نوروم آکوستیک هم یک تومور خوش خیم در گوش میانی است
 • تومور لاله گوش در واقع کیستی در نرمه گوش خارجی است
 • تومور نورواندوکرین که یک تومور خوش خیم در گوش میانی است

2_ تومور بدخیم : یا همان سرطان گوش که بیماری بسیار نادر ولی خطرناکی است که می تواند در گوش داخلی، میانی یا خارجی تشکیل شود. انواع تومورهای بدخیم عبارتند از :

 • تومورهای پاروتید که در اکثر مواقع خوش خیم هستند اما در مواردی تبدیل به سرطان شده اند
 • آدنوئید سیستیک کارسینوما تومور بدخیمی است که تقریبا 5 درصد سرطان های گوش را شامل می شود
 • ملانوم تومور بدخیم پوستی است که گوش خارجی را هم ممکن است درگیر کند
 • کارسینوم سلول‌ سنگفرشی که رایج ترین نوع سرطان گوش است
 • کارسینوم سلول‌ بازال یک تومور بدخیم پوستی که گوش خارجی را هم درگیر می کند
تومور گوش چیست
تومور گوش چیست

علل و علائم تومور گوش

هنوز علت مشخصی برای ابتلا به تومورهای گوش بیان نشده است. تومورهای مربوط به گوش داخلی و میانی معمولا علائمی مثل وزوز گوش، کاهش شنوایی، درد گوش، ترشح مایع از گوش، سرگیجه و عدم تعادل دارند. تومورهای مربوط به گوش خارجی واضح تر است مثل زخم در بافت گوش، تغییر رنگ گوش، پوسته پوسته شدن گوش خارجی و هرگونه برآمدگی و توده.

روش های تشخیص و درمان

روش های تشخیص تومور در گوش شامل آزمایش خون، نمونه برداری، سی تی اسکن و ام آر آی می باشد. در مورد روش های درمان تومور گوش باید بدانید که هر کدام از تومورهای بالا روش درمان مختص به خود را دارد اما به طور کلی سه نوع تومور از بالا هستند که نیازمند جراحی گوش می باشند :

 1. تومورهای بدخیم گوش یا سرطان گوش همگی ممکن است نیاز به جراحی داشته باشند
 2. تومور خوش خیم گلوموس در در گوش میانی
 3. تومور نوروم آکوستیک
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن