پوست و موزیبایی

تفاوت جوش سرسفید و جوش سرسیاه

تفاوت جوش سرسفید و جوش سرسیاه

در این مقاله نحوه به وجود آمدن هر دو نوع جوش سرسفید و سرسیاه را توضیح داده و سپس به تفاوت جوش سرسفید و جوش سرسیاه می پردازیم. جوش ها به دو دسته عفونی و غیر عفونی تقسیم می شوند و جوش های عفونی همیشه برآمده هستند چون ویژگی های عفونت مثل قرمزی، درد و حتی چرک را با خود به همراه دارند. جوش های سرسفید و سرسیاه خفیف هستند و جزو جوش های عفونی محسوب نمی شوند.

علت تشکیل جوش سر سفید و سرسیاه

در داخل منافذ پوست ما دیوارهایی وجود دارد که این دیوارها همیشه در حال ریزش هستند به این معنی که لاشه های سلول را مرتب وارد منافذ پوست می کنند. منافذ پوست در عمق از طریق لوله هایی به غدد چربی وصل هستند که چربی تولید کرده و چربی ها سلول های مرده پوست را به بیرون هدایت می کنند.

گاهی دیوار منافذ بیش از حد ریزش می کند یا اینکه چربی بیش از حد تولید می شود و نتیجه این اختلالات بسته شدن منافذ پوست می باشد. در نتیجه سلول های مرده و چربی ها روی پوست تجمع کرده و منافذ پوست برآمده می شود. 

تفاوت جوش سرسیاه و سرسفید

اگر هیچ راهی برای خروج مواد داخل پوست به بیرون نباشد، یک برآمدگی سفید یا شیری رنگ در سطح پوست به وجود می آید که آن را جوش سر سفید می نامند. اگر یک روزنه کوچک روی سطح پوست یافت شود مقداری از چربی و سلول های مرده از آن روزنه خارج می شوند و به هنگام برخورد با هوا، اکسید شده و به رنگ سیاه در می آیند که آن را جوش سر سیاه می نامند.

تفاوت جوش سرسفید و جوش سرسیاه
تفاوت جوش سرسفید و جوش سرسیاه

نکته مهم این است که به هیچ وجه به جوش ها دست نزنید چون ممکن است چرکی شوند و یا اینکه به شکل حفره روی پوست جای بیندازند. در مقاله های مربوط به هر دو نوع جوش به راه های درمان خانگی شان پرداخته ایم که می توانید مطالعه کنید ولی اگر این روش ها هم نتوانست مشکل شما را حل کند، بهتر است به یک متخصص پوست مراجعه کنید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن