بهداشت و سلامتبیماری هازنان و زایمانسلامت جنسی

بیماری کلامیدیا

بیماری کلامیدیا

کلامیدیا نوعی عفونت است که از رابطه جنسی محافظت نشده از واژن، مقعد و دهان منتقل می شود. خیلی از افراد مبتلا به این بیماری جنسی هیچ نشانه ای ندارند و ممکن است اصلا متوجه این بیماری نشوند. این بیماری باکتریایی در سراسر جهان و در سنین 15 تا  29 شایع می باشد و معمولا مجرای ادرار را آلوده می کند اما ممکن است در گلو، مقعد و حتی چشم نیز دیده شود.

علائم این بیماری در مردان و زنان

سلول های مرده سیستم ایمنی بدن و سلول هایی که در اثر عفونت مرده اند گاهی به صورت ترشح و یا چرک شفاف و شیری رنگ از بدن خارج می شوند. درد یا سوزش هنگام ادرار، تکرر ادرار، ناباروری، درد به هنگام رابطه جنسی، درد و خارش ناحیه مقعد، گلو درد بعد از رابطه دهانی از علائم مشترک بین زنان و مردان می باشند.

بیضه های متورم و دردناک از دیگر علائم مردان و خونریزی های نامنظم بین پریودی از دیگر علائم در زنان می باشد همچنین ممکن است برخی زنان مبتلا پس از برقراری رابطه جنسی دچار خونریزی شوند. با استفاده از کاندوم و انجام منظم معاینات سلامت جسمی می توان از ابتلا به این بیماری پیشگیری کرد.

در صورت عدم درمان

در مردان

  • اگر کلامیدیا درمان نشود می تواند بر روی وزیکول های منی، وازدفران، اپیدیدیم، و بیضه ها تاثیر بگذارد. چون عروق رگ ها و وزیکول منی بسیار کوچک هستند، هرگونه عفونت باعث زخم و در نتیجه کاهش اسپرم و ناباروری می شود
  • اگر کلامیدیا درمان نشود باعث التهاب مداوم و درد در بیضه ها می شود که درمان آن دشوار است.

در زنان

  • اگر کلامیدیا درمان نشود باعث عفونت مسیر ادراری می شود
  • عفونت لوله های رحمی
  • التهاب دستگاه تناسلی
  • مشکلات دوران بارداری
  • ناباروری
بیماری کلامیدیا
بیماری کلامیدیا

درمان بیماری کلامیدیا

اگر علائم مشکوک داشتید به پزشک مراجعه کنید و با انجام یک آزمایش ادرار ساده مطمئن شوید در ضمن خانم ها می توانند به هنگام انجام تست پاپ اسمیر از پزشک بخواهند که تست کلامیدیا هم بگیرد. اگر نتیجه آزمایش نشان دهد که مبتلا به این بیماری هستید جای نگرانی نیست زیرا کلامیدیا با آنتی بیوتیک قابل درمان است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن