بهداشت و سلامتبیماری ها

بیماری پوستی پسوریازیس

بیماری پوستی پسوریازیس

پسوریازیس یا صدفک یک عارضه پوستی مزمن است که خود را با لکه های ضخیم روی پوست نشان می دهد در واقع بیماری پوستی پسوریازیس از داخل بدن شروع می شود و یک بیماری خود ایمنی محسوب می شود.

در حالت عادی یک ماه طول می کشد تا سلول های پوستی جدید به طور کامل روی سطح پوست جایگزین شوند اما در بیماری پسوریازیس چون سیستم ایمنی بدن بیش از حد کار می کند، فرآیند تولید پوست را تحت تاثیر قرار می دهد.

سرعت تولید سلول های پوستی در این بیماری افزایش پیدا می کند و فقط چند روز طول می کشد در نتیجه سلول های پوستی روی هم جمع می شوند و با توجه به این مسئله که زمانی برای از بین رفتن پوست ها وجود ندارد، سلول ها لکه های دردناک خارش دار ایجاد می کنند و اغلب روی آرنج،زانو، کمر، سر و دست ها ظاهر می شوند و باعث خارش پوست می شوند.

علت بیماری پوستی صدفک یا پسوریازیس

  • در حالی که دلایل اصلی ایجاد این بیماری ناشناخته است، به نظر می رسد که عوامل محیطی و سیستم ایمنی فرد و ژن ها نقش مهمی دارند. 
  • اگر کسی در خانواده به پسوریازیس مبتلا است، خطر اینکه شما هم مبتلا شوید بیشتر می شود.
  • صدفک بیماری خود ایمنی محسوب می شود پس محرک های سیستم ایمنی بدن باعث شدت این بیماری می شوند. این محرک ها شامل استرس و اضطراب، زخم های پوستی، ورود عفونت به بدن و تغییرات هورمونی می باشند
  • پسوریازیس واگیر دار نیست
بیماری پوستی پسوریازیس
بیماری پوستی پسوریازیس

تشخیص و درمان پسوریازیس

اگر علائم پوستی مشابه با این بیماری دارید به پزشک مراجعه کنید و زخم های پوستی خود را نشان دهید و در مورد سابقه این بیماری در خانواده به پزشکتان بگویید. با آزمایش خون نمی توان وجود این بیماری را تشخیص داد ولی می توان با انجام بافت برداری از پوست بررسی کرد که این زخم های پوستی به خاطر بیماری های پوستی دیگری مثلا اگزما نباشد.

با اینکه پسوریازیس درمان قطعی ندارد، راه های درمانی هستند که التهاب را کاهش می دهند و قرمزی را به حداقل می رسانند. اگر با این بیماری به صورت فعال برخورد کنید، می توانید پسوریازیس را کنترل کنید و دور از دید نگه دارید.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن