بهداشت و سلامتبیماری ها

بیماری پلاگر

بیماری پلاگر

بیماری پلاگر Pellagra یک بیماری سیستمیک است که در اثر کمبود ویتامین B3 (نیاسین) ایجاد می شود. این بیماری با 4 علامت مشخص می شود : درماتیت، اسهال، زوال عقل و در صورت عدم درمان منجر به مرگ خواهد شد. نام پلاگرا از کلمه ایتالیایی pelle agra به معنای پوست زبر گرفته شده است.

علل ابتلا به پلاگر

پلاگر اولیه به دلیل رژیم غذایی ناکافی به ویژه در کشورهای در حال توسعه که ذرت منبع غذایی اصلی است یا به دنبال بلایای طولانی از جمله قحطی یا جنگ رایج است. پلاگر ثانویه علی رغم رژیم غذایی کافی به دلیل جذب نشدن نیاسین توسط بدن اتفاق می افتد. دلیل سوء جذب ویتامین B3 می تواند :

  • بیماری التهابی روده
  • اسهال مزمن
  • جراحی دستگاه گوارش مثل عمل بای پس معده
  • بیماری ویپل
  • مصرف بیش از حد الکل
  • بیماری هارتناپ

علائم بیماری Pellagra

1 _ علائم پوستی : که معمولا اولین علامت در بهار و تابستان ظاهر می شود، در پشت دست ها، قسمت V گردن، پاها تا مچ و صورت پوست حالت سرخ، زبری،تاول، پوسته پوسته شدن و شبیه به آفتاب سوختگی پیدا می کند که با درد و سوزش همراه است

2_ علائم گوارشی : مثل از دست دادن اشتها، استفراغ، درد شکم و اسهال (که در 50 درصد موارد ایجاد می شود، آبکی، مخاطی یا خونی است که بیش از 4 هفته ادامه می یابد)

3_ علائم عصبی – روانی : مثل افسردگی، استرس و اضطراب، توهم، بی قراری و سردرگمی

بیماری پلاگر
بیماری پلاگر

درمان بیماری پلاگر

  1. مصرف خوراکی روزانه 15 تا 20 میلی گرم نیاسین از ابتلا به پلاگر در تمام گروه های سنی جلوگیری می کند
  2. مصرف مکمل های نیاسین برای بیمارانی که داروهای طولانی مدتی که باعث ایجاد پلاگر می شوند (مثل isoniazid یا ethionamide) توصیه می شود
  3. نرم کننده های موضعی ممکن است به تسکین علائم پوستی کمک کنند
  4. برای درمان پلاگر مصرف روزانه 300 میلی گرم نیکوتین آمید در دوز خوراکی به مدت 3 تا 4 هفته تجویز می شود

علائم و نشانه های پلاگر در عرض یک هفته پس از شروع مکمل های نیاسین بهبود قابل توجهی را نشان می دهند. اسهال و تغییرات مخاطی اولین مواردی هستند که در عرض چند روز بهبود می یابند. تغییرات پوستی معمولا در عرض دو هفته برطرف می شوند. بهبودی کامل در موارد مزمن ممکن است بیشتر طول بکشد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن